Dobra wiadomość dla hodowców drobiu

Hodowcy w niektórych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego mogą wypuszczać drób na zewnątrz. W kwietniu zostały odwołane dwa rozporządzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dotyczące ptasiej grypy i obostrzeń z nią związanych.

Dobra wiadomość dla hodowców drobiu
Dobra wiadomość dla hodowców drobiu

Rozporządzenie Nr 10 / 2022 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 30.03.2022 r. uchylające rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Nr 4/2022 z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, żnińskiego. W rozporządzeniu tym zakazywano utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, zakazywało się również pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których dostęp może mieć dzikie ptactwo, chyba, że woda ta była poddana obróbce zapewniającej inaktywację wirusów grypy ptaków oraz nakazywało się odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami.

Dodatkowo Rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Nr 11 / 2022 z dnia 30.03.2022 r. uchylono rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów w/w tzn., zakaz dotyczył organizacji targów, wystaw, pokazów, konkursów gdzie są gromadzone ptaki, chyba, że takie wydarzenie było organizowane i zarządzane w taki sposób, że ryzyko przenoszenia wirusa przez potencjalnie zakażone ptaki na inne ptactwo było ograniczone do minimum oraz odbyło się za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Hodowla drobiu zagrożona. Potrzebne nadzwyczajne wsparcie

Hodowcy mogą wypuszczać drób

Pomimo możliwości wypuszczania drobiu trzeba mieć na uwadze doświadczenia z poprzednich lat, tj. pojawienie się choroby związane jest z sezonowością oraz przelotami dzikiego ptactwa nad terenami Polski. Hodowcy i właściciele drobiu muszą zachować czujność i szczególną ostrożność, stosować się do przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie.

Oddzielne zalecenia dla drobnotowarowych hodowców drobiu – chów przyzagrodowy, zalecenia dla hodowców gołębi, zalecenia dla przemysłowych producentów drobiu znajdują się na stronie www.wetgiw.gov.pl oraz były wcześniej publikowane na ramach naszego miesięcznika.

Anna Mońko-Łanucha
KPODR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE