Dobre perspektywy dla wołowiny

Warunki chowu bydła opasowego w Polsce sprzyjają wzrostowi krajowej produkcji żywca wołowego. Globalny popyt oraz konkurencyjne ceny polskiej wołowiny na rynku unijnym pozwalają utrzymać eksport z Polski na wysokim poziomie.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, wołowina, eksport wołowiny, import wołowiny, mięso, żywiec wołowy

Wzrósł eksport mięsa, zmalał żywca

W okresie styczeń–październik 2017 r. z Polski wywieziono 408 tys. ton żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz), o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Wzrósł eksport mięsa (o 14 proc.) i przetworów (o 13 proc.), a zmalał żywca (o 26 proc.). W całym 2017 r. eksport produktów wołowych i cielęcych mógł wynieść około 500 tys. ton i był o 14 proc. większy niż w 2016 r.

Kierunki eksportu

W eksporcie produktów wołowych i cielęcych, według danych za 10 miesięcy 2017r., dominowało mięso świeże (67 proc.) i mrożone (25 proc.). Mały był natomiast udział przetworów i żywca. Największymi odbiorcami mięsa wołowego z Polski pozostawały kraje Unii Europejskiej, m.in. Włochy (21 proc. udziału w wolumenie eksportu), Niemcy (14 proc.) i Holandia (10 proc.). Krajowa wołowina kierowana była również do Turcji, Izraela, Hongkongu oraz Bośni i Hercegowiny. W 2018 r., przy utrzymującym się popycie eksportowym, wywóz produktów wołowych i cielęcych z Polski może się jeszcze zwiększyć.

Mniejszy import

Z uwagi na wzrost krajowej produkcji import asortymentu wołowego i cielęcego do Polski od stycznia do października 2017 r. był mniejszy niż w tym samym okresie 2016r. i wyniósł 40 tys. ton. W imporcie przeważało mięso (około 55 proc. udziału) i żywiec (ponad 40 proc.), których przywóz w okresie dziesięciu miesięcy zmniejszył się odpowiednio o 11 proc. i 8 proc. Mięso przywożono z krajów UE, w szczególności z Niemiec, Włoch, Holandii, Czech i Wielkiej Brytanii, a żywiec – z Litwy, Holandii, Słowacji i Łotwy. Ocenia się, że w całym 2017r. do Polski mogło zostać zaimportowane około 50 tys. ton produktów wołowych i cielęcych, wobec 55 tys. ton w 2016 r.

Redakcja AgroNews, fot. 

Źródło: Magazyn Polska Ziemia, KOWR

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS wydłużył termin zgłoszeń do konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W odpowiedzi na liczne prośby, organizatorzy zdecydowali o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń. Gospodarstwa rolne można zgłaszać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics