Dobre prognozy oznaczają niskie ceny!

W Paryżu na giełdzie Matif przez 2 tygodnie rzepak stracił na wartości 19 Euro/t tj. do 333,5 Euro/t , co oznacza 5,4% osłabienie oraz 1,4% w ciągu tygodnia dzięki bardzo dobrym perspektywom zbiorów i podaży rzepaku w UE i na świecie – podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych. Dodatkowo rzepak osłabiają bliskie i dalsze perspektywy wielkiej podaży soi.
 

 

\"\"

 

Poprawa prognoz dotyczy wielu państw europejskich jak i całej Unii. Zbiory rzepaku w UE mogą osiągnąć około 21,5-22,5 mln ton wobec 21,2 mln ton rok wcześniej. Ostatnio niemieccy spółdzielcy zwiększyli czerwcowe prognozy zbiorów rzepaku o 3,5% z 5,9 mln ton do 5,97 mln ton. We Francji rządowe źródła przewidują 5,2 mln ton rzepaku, co oznacza 19% więcej niż przed rokiem.

Pierwsze prognozy rządowe dla tegorocznych zbiorów w Czechach mówią o 1,26 mln ton wobec 1,44 rok wcześniej. Pod wpływem nastrojów giełdowych na rynku rzeczywistym istotnie staniały prawie wszystkie surowce oleiste oraz oleje roślinne większość śrut.  W Winnipeg kanadyjska Canola przez tydzień w kontrakcie na lipiec’2014 straciła na wartości 1,4% wartości do 468,5 CAD/t wobec 493,6 CAD/t przed dwoma tygodniami (-5,1%) na skutek wyprzedaży kontraktów na skutek nastrojów spadkowych na globalnym rynku oleistych zwłaszcza w Chicago.

Czytaj także:
Lepsze plony dzięki efektowi kotwicy
ODR-y nie spełniają oczekiwań rolników!
Jak zwalczać miotłę zbożową

Uczestnicy rynku oczekują na nowy-lipcowy raport USDA, który może wyznaczać kierunek zmian.  W Chicago w ciągu tygodnia mocno potaniały kontrakty terminowe na soję. Lipcowy mocno staniał o 4,5% do 488,6 USD/t (przez 2 tyg. spadek o 7,5%) pod wpływem prognoz rekordowych zasiewów pod tegoroczne zbiory, co zapowiada znakomite wyniki zbiorów wraz z podażą. Kontrakty na dalsze terminy, a zwłaszcza soję z nowych zbiorów tj. listopadowy staniały w jeszcze większym stopniu.

Uczestnicy rynku wyczekują na nowe dane lipcowego raportu USDA dot. bilansu soi na świecie. W USA oczekiwane jest podniesienie szacunków podaży soi ze starych oraz nowych zbiorów. Na globalny rynek soi wyraźnie bardziej zaczęły wpływać prognozy wysokich jesiennych zbiorów soi w USA, co w połączeniu ze znakomitymi perspektywami dla rzepaku w Unii powinno dusić ceny. Wydaje się, że jedynie silne zawirowania pogodowe w USA czy Unii mogłyby ograniczyć spadki.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here