Dobre wiadomości dla producentów rzepaku

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych pozytywnie oceniła rolę, jaką odgrywają biokomponenty i biopaliwa ciekłe w krajowej strategii energetycznej. Są to bardzo dobre wiadomości dla producentów rzepaku, którzy dostarczają surowiec do krajowych tłoczni oleju.

Dobre wiadomości dla producentów rzepaku
Dobre wiadomości dla producentów rzepaku

Otwiera się olbrzymia szansa dla producentów rzepaku

W opublikowanej w Monitorze Polskim z dnia 10 marca br. Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku napisano, że „najbardziej rozwiniętą częścią rynku paliw alternatywnych są biokomponenty w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych”, a ich znaczenie jest tym szczególniejsze, że są to odnawialne źródła energii.

Ich wykorzystanie i dalszy rozwój ma być integralną częścią transformacji energetycznej kraju opartej na trzech filarach, wśród których znalazła się „Dobra jakość powietrza”. To właśnie temu filarowi służyć ma z kolei realizacja celu szczegółowego PEP 2040 pn. „Rozwój rynku produktów naftowych i paliw alternatywnych, w tym biokomponentów i elektromobilności”, w ramach którego nastąpić ma m.in. „maksymalizacja wykorzystania konwencjonalnych biokomponentów wytwarzanych z surowców spożywczych i paszowych, dodawanych do paliw ciekłych (konsekwentna polityka blendingu paliw E5/E10 oraz B7/B10) pozwalająca wykorzystać istniejący krajowy potencjał surowcowy oraz produkcyjny estrów metylowych i bioetanolu do poziomu tzw. blending wall”.

Krajowy potencjał rolnictwa zostanie wykorzystany

„Z dużą satysfakcją przyjmujemy fakt, że w tak ważnym dokumencie o strategicznym znaczeniu dla Państwa, jakim jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku znalazła się kwestia kontynuacji dotychczasowych założeń związanych z realizacją NCW z wykorzystaniem krajowego potencjału rolnictwa. To dobra wiadomość dla producentów rzepaku, którzy dostarczają surowiec do krajowych tłoczni oleju, ponieważ około 2/3 jego krajowej produkcji trafia następnie do rodzimych estrowni” – powiedział Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Juliusz Młodecki wybrany do prezydium gruby roboczej „Rośliny Oleiste i Białkowe” Copa Cogeca

„Maksymalizacja blendingu biokomponentów w paliwach normatywnych, co ma w konsekwencji doprowadzić do wdrożenia w Polsce standardu E10 w benzynach, ale również zwiększenia do 10% udziału estrów w oleju napędowym w ramach implementacji normy jakościowej B10, to jedna z najprostszych ścieżek realizacji celów klimatyczno-energetycznych w transporcie, jakie zdefiniowano już konkretnie na 2030 rok w ramach dyrektywy RED2. Skoro taki zapis znalazł się w PEP 2040 oczkujemy, że odpowiednie regulacje implementacyjne konsekwentnie będą również zmierzać w tym kierunku. Paliwa ciekłe jeszcze przez dziesiątki lat będą podstawą systemu transportowego w UE.  Musimy zadbać o to, aby były one jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. A temu właśnie służy wprost dodatek zrównoważonych biokomponentów” – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Źródło: kzprirb

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć × 5 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE