#DobryRokwRolnictwie. Jurgiel podsumowuje swoją pracę

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podsumował rok swojej pracy w resorcie. – Naszym głównym celem był rozwój i ochrona rodzinnych gospodarstw rolnych – powiedział minister podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w resorcie rolnictwa.

 

\"\"

 

Polska żywność jedzie w świat

Przez ostatnie 12 miesięcy polskie produkty rolno-spożywcze uzyskały dostęp do 27 rynków zbytu. Nasze jabłka są już w drodze do Chin, tam też trafią polskie jaja wylęgowe. Z kolei mleko od polskich krów wypiją Malezyjczycy, a wieprzowina i wołowina trafi na chilijskie stoły. Drób zaś pojedzie do Tajwanu. Wśród nowych rynków zbytu są też takie kraje jak: Kuba, Turcja, Kazachstan, Arabia Saudyjska Brazylia czy USA.

– Rośnie eksport produktów rolno-spożywczych i cały czas mamy dodatnie saldo wymiany handlowej – powiedział minister.

Istnieje również spora szansa na eksport wieprzowiny na rynek chiński, mimo pojawiających się w Polsce przypadków występowania wirusa ASF.

– Staramy się, by Chiny uznały regionalizację, a więc zgodziły sie na eksport wieprzowiny spoza strefy zagrożonej ASF – powiedział Jurgiel. Dodał, że Chiny nie wykluczają takiego rozwiązania.

Wieprzowina i mleko wracają do równowagi
Minister rolnictwa zwrócił uwagę, że przez ostatni rok znacznie poprawiła się sytuacja na rynku mleka i wieprzowiny.

– Cena mleka waha się obecnie w granicach 1,20 zł za litr. Nie jest to cena wysoka, ale daje gwarancję zysku. Sytuacja na rynku wieprzowiny również się ustabilizowała. Cena mięsa jest dziś na dużo wyższym poziomie niż rok temu – wyliczał minister Jurgiel.

I przypomniał o staraniach na forum Unii Europejskiej, których efektem było między innymi skierowanie pomocy do najbardziej doświadczonych kryzysem rolników z sektora wieprzowiny i mleka w wysokości 300 mln złotych.

Walka z ASF
Minister za swój sukces uznał walkę z afrykańskim pomorem świń, w tym uchwalenie dwóch specustaw dotyczących ograniczania negatywnych skutków występowania wirusa.

– Dzięki nowym przepisom zlikwidowano nielegalny handel świniami – powiedział Jurgiel.

Minister poinformował także o wniosku złożonym do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia rolników, którzy ponoszą straty w wyniku występowania pomoru.

– Staramy się o kilkaset milionów złotych. Chcemy je przeznaczyć  na dopłatę do różnicy między ceną rynkową a ceną sprzedaży, a także na rekompensatę dla gospodarstw, które zrezygnują z hodowli przez trzy lata lub zdecydują sie na zmianę profilu produkcji – wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

12 miesięcy, 14 ustaw
Przez ostatni rok uchwalonych zostało 14 ustaw. Do najważniejszych minister zaliczył: ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi, o sprzedaży detalicznej żywności przez rolników, o znaku „Produkt polski”, o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych i  o ubezpieczeniach rolnych.

– Wstrzymaliśmy patologie związane ze sprzedażą ziemi – powiedział minister Jurgiel.

Trwają także prace nad połączeniem inspekcji odpowiadających za bezpieczeństwo żywności i nad połączeniem agencji rolnych.  Minister zapowiedział powstanie w przyszłym roku Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Miliardy trafiły na konta rolników
W tym roku rolnicy wcześniej otrzymali pieniądze z tytułu dopłat bezpośrednich. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ponad 8,6 mld zł jako zaliczki na poczet tych płatności.

– Przez ten rok zrobiliśmy więcej niż nasi poprzednicy przez ostatnie osiem lat – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here