Rynek ciągników ponownie pod kreską

Październik 2016 zakończył się sprzedażą 436 nowych ciągników rolniczych – w porównaniu do września, kiedy zarejestrowano 1278 maszyn tego typu, jest to wynik gorszy o 66 proc.. Spadek jest również widoczny w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2015, kiedy zarejestrowano 650 nowych traktorów – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"\"


Po wrześniowym wzroście sprzedaży pozostały już tylko wspomnienia. Rynek zanurkował do poziomu 436 sztuk, co jest najgorszym wynikiem w tym roku – Zgodnie z przewidywaniami, sztucznie napędzona liczba rejestracji we wrześniu została zweryfikowana w kolejnym miesiącu. Sprzedaż nowych ciągników w październiku spadała do poziomu jakiego dawno nie obserwowaliśmy i nic nie wskazuje na to, by ostatnie miesiące roku przyniosły jakąkolwiek pozytywną zmianę – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Lider w zielono-żółtej koszulce

Największą sprzedaż odnotowała firma John Deere – w październiku zarejestrowano 98 ciągników rolniczych z logo jelenia na masce. John Deere utrzymuje sprzedaż na stałym poziomie, we wrześniu firma odnotowała sprzedaż 93 ciągników, w ujęciu miesięcznym zwiększyła się ona więc o 5 proc.. Drugie miejsce w klasyfikacji producentów przypadło czeskiemu Zetorowi, w październiku tego roku odnotowano 60 rejestracji traktorów tej marki – w porównaniu do września, czeski producent zaliczył więc 63 proc. spadek rejestracji. Na ostatnim miejscu październikowego podium uplasowała się japońska Kubota – producent odnotował 48 rejestracji, przed miesiącem było ich 64, a więc o 25 proc. więcej niż obecnie.

Popularna mała moc

Najpopularniejszym modelem ciągnika rolniczego w październiku 2016 roku był John Deere 6095RC – zarejestrowano 28 egzemplarzy tego konkretnego traktora. Sprzedaż modelu 6095RC była jednak niższa niż we wrześniu o 64 proc.. Drugim najchętniej rejestrowanym modelem ciągnika rolniczego w omawianym okresie był Ursus C380. Polski producent odnotował rejestrację 22 egzemplarzy tego ciągnika, we wrześniu ilość ta była wyższa o 18 sztuk. Ostatnie miejsce na podium zajął 6120M ze stajni John Deere – w październiku zarejestrowano 12 sztuk tego modelu czyli o 200  proc. więcej, niż w miesiącu poprzedzającym.

Województwa łeb w łeb

W klasyfikacji województw rywalizacja była bardzo wyrównana, wszystkie województwa na podium osiągnęły bardzo zbliżoną ilość rejestracji nowych ciągników rolniczych. Na pierwszym miejscu uplasowało się województwo mazowieckie z 68 rejestracjami – w porównaniu do roku ubiegłego, była to ilość niższa o 43 proc.. Drugie miejsce zajęło województwo lubelskie z 62 rejestracjami – w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego zanotowano tam więc wzrost ilości rejestracji o 24 proc.. Ostatnia pozycja przypadła województwu wielkopolskiemu, gdzie w październiku zarejestrowano 60 ciągników rolniczych. W porównaniu do października 2015 roku, był to wynik gorszy o 39 proc..

Redakcja AgroNews, fot. John Deere

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here