Dopłaty dla rolników po nowemu. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Według niej Płatności do gruntów wyłączonych z produkcji będą przyznawane do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów.

Dopłaty dla rolników po nowemu. Prezydent podpisał ustawę

Celem nowelizacji ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 jest wdrożenie na lata 2024–2027 nowych form wsparcia w ramach płatności bezpośrednich, takich jak płatności dla małych gospodarstw oraz nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.

Płatności do gruntów wyłączonych z produkcji będą przyznawane do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów. Te płatności będą przyznawane do nie więcej niż 4 % powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności.

Płatności do małych gospodarstw

Natomiast płatności dla małych gospodarstw będą przyznawane rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha, oraz użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, wynosi nie więcej niż 5 ha.

Wysokość stawki płatności

Ustawodawca zaproponował, aby wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw była ustalona na takim samym poziomie, jak stawka płatności dla małych gospodarstw w 2023 r., tj. 225 euro/ha, maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo. W ustawie ustanowiono także podstawę dla ministra właściwego do spraw rozwoju wsi do wydania dwóch aktów wykonawczych, a także przepisy przejściowe, z powodu rozpoczętego naboru wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics