GIW ostrzega! Wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w województwie kujawsko – pomorskim pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

GIW ostrzega! Wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 5 czerwca 2024 r. przeprowadzonych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, tj. PIWet – PIB w Puławach.

ASF u martwego dzika w kujawsko-pomorskim

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w ramach monitoringu biernego obejmującego badania padłych dzików na terytorium całego kraju. Obecność materiału genetycznego wirusa ASF potwierdzono w próbkach pobranych od padłego dzika znalezionego w okolicy miejscowości Szabda, w gminie Brodnica, powiat brodnicki, województwo kujawsko-pomorskie, poza obszarami objętymi ograniczeniami wymiennymi w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594 z dnia 16 marca 2023 r. ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń oraz uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605.

W związku ze stwierdzeniem ASF u dzików na terenie powiatu brodnickiego w dniu 7 czerwca 2024 r. zostało opublikowane Rozporządzenie nr 1/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brodnicy w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu brodnickiego.

Źródło: GIW

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

GIS wycofuje popularne płatki owsiane. Nie spożywaj tego produktu

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność glutenu w płatkach owsianych bezglutenowych RADIX-BIS. GIS wydał ostrzeżenie publiczne. Spożycie produktu przez osoby z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics