Dopłaty do kukurydzy. W ciągu dwóch dni do rolników trafiło 100 mln zł. Kiedy kolejne płatności?

Ponad 172 tys. producentów kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane ograniczeniami na rynku rolnym w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, złożyło wnioski o wsparcie w naborze trwającym od 22 do 29 lutego 2024 r. ARiMR oszacowała wynikające ze złożonych dokumentów zapotrzebowanie na pomoc i przystąpiła do wydawania decyzji. Od 6 marca do 25 tys. rolników trafiło 100 mln zł. Planowane są kolejne płatności.

pieniadze rolnik

Ta pomoc finansowa skierowana była do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunek otrzymania pomocy to spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Nie było wymagane załączanie do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Wysokość pomocy wyliczana jest jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Dopłaty do kukurydzy zostaną wypłacone jak najszybciej

Dopłaty do kukurydzy ARiMR powinna wypłacić wszystkim beneficjentom do 30 czerwca 2024 roku. Jednak resort rolnictwa zapewnia, że pomoc wypłaci jak najszybciej.

W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego.

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics