Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny pod koniec roku

Komisja Europejska potwierdziła, że nowy system dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie prawdopodobnie uruchomiony dopiero pod koniec roku, ze względu na spodziewany wzrost sprzedaży mięsa w okresie przedświątecznym. Nie podano konkretnej daty rozpoczęcia przyznawania dopłat, może ona się jeszcze przesunąć na początek 2016 r. – poinformowali analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"\"

 

"Ostatnie dane wskazują na wzrost cen w krajach UE będących największymi producentami wieprzowiny – np. w Holandii, Danii, Polsce, Belgii i Niemczech. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa Rady UE w dn. 14 września br. Komisja Europejska zadecydowała o przywróceniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny" – informuje FAMMU/FAPA.

Rozszerzony został zakres produktów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia o niektóre elementy o niższej wartości, które zostały najbardziej dotknięte przez rosyjskie embargo, np. świeży smalec. Główni producenci – Belgia, Francja, Dani i Holandia ubiegają się o objęcie mechanizmem również inne elementy – jak tłuszcz, podroby i nóżki wieprzowe. Zwiększono również o 20 proc stawkę dopłat, aby zachęcić do wprowadzania do magazynów wyższych ilości produktów niż podczas marcowej edycji. Niższe stawki będą dotyczyły świeżego smalcu, ponieważ jego składowanie jest mniej kosztowne. Komisja nie zamierza wprowadzać pułapu dla wieprzowiny, lecz chce na bieżąco monitorować sytuację i oceniać wpływ dopłat na rynek i na tej podstawie określić właściwy moment zakończenia stosowania mechanizmu.  

"W marcu br. Komisja wprowadziła dopłaty na osiem tygodni w związku z rosyjskim embargiem importowym, które wpłynęło na nadpodaż wieprzowiny na rynku unijnym oraz spadek cen. Z rynku wycofane zostało wówczas 64 tys. ton wieprzowiny, a koszt tej operacji wyniósł 17 mln EUR. Najwięcej mięsa wprowadziły do magazynów Dania, Hiszpania, Niemcy, Polska i Włochy" – czytamy w komuniacie FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Austin Kirk
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here