Dopłaty do zakupu jałówek, buhajów i świń. Termin mija 7 kwietnia

Tylko do 7 kwietnia Agencja Rynku Rolnego przyjmuje wnioski o nadzwyczajną pomoc dostosowawczą w ramach tzw. "pakietu Hogana". O wsparcie mogą ubiegać się producenci trzody chlewnej oraz mleka. Środki przyznane Polsce na to działanie wynoszą 22,6 mln euro, czyli 98,6 mln zł.

\"rolnictwo,


Kto może otrzymać wsoarcie na zakup jałówek i buhajów opasowych oraz loszek i knurków?


Pomoc dla producentów mleka polega na refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mięsnych lub ras dwukierunkowych utrzymywanych wyłącznie w celu produkcji mięsa i czystorasowego buhaja rasy mięsnej lub rasy dwukierunkowej. Refundacja kosztów wyniesie od 1000 zł do 2500 zł, za zakup jałówki oraz 4000 zł w przypadku zakupu buhaja.

Czytaj także:
KE łagodzi skutki ASF. Będzie wsparcie dla producentów tuczników i loch

Z kolei producenci trzody chlewnej będą mogli się ubiegać o refundację kosztów zakupu loszek i knurów hodowlanych. Rekompensata wyniesie od 150 zł do 350 zł w zależności od wieku zwierzęcia oraz 500 zł w przypadku zakupu knura. Pakiet Hogana przewiduje również rekompensatę dla rolników z obszarów objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF, którzy z tego powodu borykali się z niższymi cenami sprzedaży świń. Zwrot kosztów uzależniony jest od terminu sprzedaży zwierzęcia. Jeśli było ono sprzedane w okresie od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., wówczas producent otrzyma  nie więcej niż 2,00 zł za kg masy tuszy. Z kolei za świnie sprzedane między 1 stycznia 2017 r. a 30 czerwca 2017 r. stawka ta wyniesie maksymalnie 1,50 zł za kg.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics