PSL: rolnicy przyjadą do Warszawy

Jeśli sytuacja w rolnictwie nie poprawi się, rolnicy przyjadą do Warszawy – zapowiada po spotkaniu z rolnikami poseł PSL z ziemi płockiej Piotr Zgorzelski.

 

\"rolnictwo,

 

W ubiegłym tygodniu rolnicy z okolic Płocka przedstawili swoje problemy posłowi PSL Piotrowi Zgorzelskiemu. Narzekali przede wszystkim na spadające ceny ziemi. Ich zdaniem to wynik wprowadzonej w ubiegłym roku ustawy o obrocie ziemią w Polsce.

Rolnicy mają problem ze sprzedażą ziemi

– Przed wyborami ziemia rolna w gminie Bulkowo w powiecie płockim, kosztowała 116 tysięcy złotych za hektar. Obecnie rolnicy są gotowi odsprzedać swoje areały po 35 tysięcy. Niestety nawet za taką cenę brakuje chętnych. W pobliskich Staroźrebach rolnicy są tak zdesperowani, że gotowi są sprzedawać ziemię za 30 tysięcy za hektar, ale i ta cena nie jest wstanie skusić kupujących – wyjaśnia poseł PSL.

Niskie ceny skupu

Rolnicy zwrócili także uwagę na bardzo niskie ceny skupu płodów rolnych, często poniżej kosztów produkcji.

– W Lidzbarku Welskim, z pola 120 hektarów cebuli, zebrano plon z 30 hektarów. Po podliczeniu kosztów, pozostałe 90 hektarów postanowiono zaorać, aby ograniczyć straty – przypomina poseł.

Jak informuje PSL, na spotkaniu z posłem rolnicy poruszyli także kwestię zaniżania cen skupu pszenicy.

Czytaj także:
Zahamowanie wzrostu cen trzody chlewnej

– Oficjalna cena za tonę pszenicy to 650 zł. W rzeczywistości to 550 zł – mówi rolnik z powiatu płockiego. – Kusi się nią gospodarza, aby przywiózł swój plon do skupu. Tam trzyma się go w kolejce dwa, trzy dni. Każdy dzień postoju to około 200 zł. Potem proponuje mu się cenę dużo niższą od oficjalnej. Rolnicy ponieśli już koszty, więc zgadzają się na taki szantaż i sprzedają ze stratą – dodaje.

Poseł Zgorzelski zapowiada, że jeśli rząd PiS nie posłucha PSL i nie zmieni swojej polityki, milion rolników przyjedzie do Warszawy.

– I nie pod Sejm, ale na ul. Nowogrodzką. Bo to właśnie tam podejmowane są te fatalne decyzje – dodaje poseł PSL.

Ceny ziemi w Polsce

Po wprowadzeniu ustawy regulującej obrót ziemią zmalała liczba transakcji tego rodzaju działkami. Mimo to ceny ziemi póki co nie spadły znacząco. Z danych GUS wynika, że w Polsce średnia cena ziemi rolnej za hektar w 2016 roku wyniosła 40 236 zł za hektar. W porównaniu z końcówką pierwszej połowy 2016 roku ceny ziemi w obrocie prywatnym na koniec 2016 r. wzrosły w czternastu województwach.


oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics