Dożynki Prezydenckie w Spale

Święto dziękczynienia za plony, to święto szacunku dla trudu rolnika i szacunku do ziemi” – powiedział dziś podczas uroczystości dożynkowych w Spale minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawianą, w Kaplicy Polowej Armii Krajowej, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Następnie barwny korowód dożynkowy udał się na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, który wypełnił dziś kilkutysięczny tłum rolników. Na płytę stadionu wniesione zostały, poświecone podczas mszy, wieńce dożynkowe, nagrodzone w odbywającym się , już tradycyjne w przed dzień, konkursie Prezydenta RP.

Parę Prezydencką powitali chlebem i solą starostowie. W tym roku byli nimi: Renata Kozdęba, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne oraz hodowlę zarodową owiec w Lutowiskach oraz Andrzej Spiralski prowadzący gospodarstwo hodowlane bydła mlecznego w Starym Kramsku.

 

\"\"

 

Dziękując za chleb gospodarz dzisiejszych dożynek, prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że w polskiej wsi drzemie potencjał nie tylko gospodarczy, ale i związany z postawami ludzkimi.

„Nie ma ładu społecznego, ambicji życia w lepszym kraju bez odwoływania się do gospodarności” – przekonywał prezydent Komorowski przypominając, że „szacunek dla drugiego człowieka to także zdolność zagospodarowywania każdej okruszyny chleba”.

Minister Stanisław Kalemba skierował do prezydenta słowa podziękowania za podtrzymywanie pięknej, dożynkowej tradycji. „Odbieramy to jako dowód najwyższego uznania dla ciężkiej pracy rolnika, pracy, której efekty uzależnione są w dużej mierze od tego co przyniesie natura”.

 

\"\"

 

Minister przypomniał, że ten rok nie jest łatwy dla naszych rolników. „Wiele gospodarstw ucierpiało w wyniku nawałnic i huraganów. Ponad 1,5 mln hektarów upraw wymarzło i wymagało ponownych zasiewów. Staramy się tym rolnikom pomóc” – zapewnił szef resortu i poinformował, że m.in. w najbliższych dniach, w bankach dostępne będą preferencyjne kredyty inwestycyjne w ramach dodatkowej kwoty ok. 1,6 mld zł.

W swoim wystąpieniu minister oświadczył też, że „ rolnik musi być rzeczywistym partnerem w całym łańcuchu żywnościowym. Nadmierna ilość pośredników, czy nieformalne porozumienia nie mogą ograniczać czy przechwytywać należnych rolnikom dochodów”.

Minister przekonywał, że nie wolno rolników, producentów, a także przetwórców obciążać nieuprawnionymi dopłatami za lepsze miejsce na półce, czy też wydłużać im terminy płatności za dostarczone produkty. Namawiał także do organizowania się rolników w grupy producenckie i spółdzielnie. „To jest największe wyzwanie i największa szansa" – podkreślił.

Minister Kalemba zapewnił również, że wspólnie z polskimi przedstawicielami w PE oraz w europejskich organizacjach rolniczych, aktywnie zabiega o jak najlepsze rozwiązania dla rolnictwa polskiego, ale też rolnictwa europejskiego.
„Możemy wnieść w ten świat wiele dobrego, naszą chłopską mądrość, gospodarność i umiejętność solidarnej współpracy” – podkreślił minister.

Prezydenckie Święto Plonów w grodzie nad Pilicą po raz pierwszy odbyło się 85 lat temu z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego, który następnie organizował je tu w latach 1927-1938. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który wspólnie z rolnikami z całej Polski przyjeżdża świętować do Spały.

Tegoroczne święto obfitowało w wiele atrakcji. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek: jarmark rzemiosła i rękodzieła ludowego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, gdzie można było skosztować wielu regionalnych przysmaków. Były też występy zespołów i kapel ludowych. Dużym zainteresowaniem, szczególnie dzieci cieszyły się przejażdżki powozami i na kucykach.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot.:MRiRW

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE