Kurczą się zapasy wiśni

W związku z niskimi zbiorami wiśni w wielu krajach popyt na mrożonki z tych owoców jest obecnie dość silny – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Znaczne zapotrzebowanie na mrożone wiśnie zgłaszają Stany Zjednoczone, które w sporych ilościach importują je głównie z Polski. W związku w tym ich zapasy w dość szybkim tempie się zmniejszają.

Jest to istotne w kontekście ich niskiego stanu przed rozpoczynającym się sezonem i (na co wskazują  różne źródła) prawdopodobnie niższej tegorocznej produkcji mrożonych wiśni w Polsce.

Ma to również odzwierciedlenie w postaci wzrostu cen tych produktów. Wg danych Foodnews w pierwszej dekadzie września cena mrożonych wiśni z Polski wynosiła 2,0 euro/kg, podczas gdy jeszcze na początku sierpnia br. była o 0,30 euro/kg niższa. Foodnews ocenia, że ceny wiśni będą utrzymywać się na wysokim poziomie do następnego sezonu, między innymi z powodu braku alternatywnych źródeł dostaw.

Wzrost zbiorów wiśni i prawdopodobnie produkcji mrożonek nastąpił co prawda w Turcji, lecz podaż tureckich mrożonych wiśni na europejskim rynku w obecnej chwili jest niewielka. Tradycyjnie wysokie zapotrzebowanie zgłaszane będzie ze strony Niemiec, które są największym importerem wiśni z Polski (ponad połowa krajowego eksportu do UE), co działać będzie w kierunku dalszych wzrostów cen tych produktów.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here