Dożynki w Spale. Prezydent podziękował rolnikom

W niedzielę w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Rolnikom za ich pracę i plony podziękowali między innymi prezydent Andrzej Duda oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent podziękował rolnikom m.in. za bezpieczeństwo żywnościowe.

– Zapewniacie Polsce jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe. Z całego serca Wam za to dziękuję – mówił Prezydent, zwracając się do rolników podczas tradycyjnych Dożynke Prezydenckich w Spale.

Prezydent zwrócił uwagę, że rolnictwo jest “ogromnym segmentem polskiej gospodarki”.

– To Wasza wielka zasługa w budowaniu ojczyzny, by była coraz zamożniejsza, piękniejsza. Wystarczy pojechać dzisiaj na polską wieś i ją zobaczyć – te piękne, zadbane domy i gospodarstwa, czyste obejścia. Jakiekolwiek ubytki tylko się pojawią, zaraz starannie są usuwane, naprawiane. Dzisiaj sąsiad konkuruje z sąsiadem pod względem estetyki gospodarstwa – mówił prezydent.

– Polska wieś jest piękna. Jest nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, czyli żywności dla reszty społeczeństwa, ale daje także estetykę, możliwość wypoczynku, gości w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj służy społeczeństwu nie tylko poprzez to, że produkuje, wytwarza żywność – służy także właśnie tym, że daje miejsce, w którym możesz odpocząć – dodał.

Uczestniczący w dożynkach prezydenckich w Spale minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zrozumienie okazywane polskiej wsi. Podkreślił przy tym znaczenie współpracy wszystkich ministrów w kompleksowym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów obszarów wiejskich. Przypomniał o przywracaniu m.in. posterunków policji i zaangażowaniu w kwestii dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich.

Jednocześnie zwrócił uwagę na rolę rolników w życiu całego kraju.

–  Mamy za co dziękować polskiemu rolnictwu – za wysokiej jakości żywność, za zrównoważony rozwój, za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, za dbanie o glebę i wodę – powiedział minister.

Główne uroczystości w Spale zainicjowała Msza Św. w Kaplicy Polowej AK, później odbyła się najbarwniejsza część Dożynek, czyli korowód z wieńcami, a następnie Ceremoniał Dożynkowy, który poprowadził państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Prezydent z Małżonką wręczyli także dyplomy zwycięzcom i uczestnikom tradycyjnego konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Para Prezydencka zwiedziła także Kiermasz „Jakość i Tradycja” i Miasteczka Regionów.

Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale po raz pierwszy w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kancelaria Prezydenta RP/Igor Smirnow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here