Drgnęły ceny tuczników, choć nadal są niskie

Średnia cena tuczników w Polsce w 5 tygodniu tego roku, czyli od 1 do 7 lutego według transakcji członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wyniosła 4,37 zł/kg. Było to o 9 groszy więcej niż przed tygodniem.

 

\"\"

 

Program pomocowy do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny został zakończony. Zdaniem KZP-PTCH Komisja Europejska była zaskoczona dużą popularnością programu, dlatego podjęła decyzję o zakończeniu składania wniosków już po 3 tygodniach od rozpoczęcia.

Łącznie w ramach programu z rynku zdjęto 90.000 ton wieprzowiny z czego najwięcej, bo 26.100 ton pochodziło z rynku niemieckiego oraz 19.300 ton z Hiszpanii.

– Zakończenie programu nie miało jednak znaczącego wpływu na rynek. Dowodzi tego stabilizacja cen w Niemczech, która utrzymuje się od trzech tygodni. We Francji i Hiszpanii notowania nieznacznie wzrosły o 1 cent, a waga ubojowa zaczęła spadać dając nadzieję na poprawę sytuacji na rynku. Brak jest pozytywnych trendów na rynkach Holandii i Belgii, gdzie cena spadła o 2 centy – komentuje KZP-PTCH.

Z notowań niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej wynika, że liczba oferowanych tuczników w Niemczech nie jest zbyt wielka, i sprzedaje się bez większych problemów. W notowaniach z dnia 3/2/2016 cena nie uległa zmianie i wyniosła 1,31 €/kg.

Czytaj także:
Już wkrótce producenci mleka i świń będą mogli składać wnioski

Według niektórych ekspertów w skutek niskich cen europejscy producenci tuczników tracą średnio ok. €35 na sztuce. Wielu z nich osiągnęło kres możliwości dalszego finansowania nierentownej produkcji, co oznacza likwidację produkcji. Prognozuje się, że likwidacja może dotyczyć 1 miliona loch. Jeżeli tak się stanie w UE będzie dużo mniej wieprzowiny na rynku o 2,3 mln ton. W zawiązku z tym ceny mogą rosnąć w drugiej połowie roku.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Yamal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here