Drób w górę

Według prognozy IERiGŻ, w 2011 roku produkcja mięsa drobiowego ukształtuje się na poziomie 1440 tys. t. (wagi poubojowej ciepłej), o 6,7 proc. wyższym niż w 2010 roku. A jak jest na lutowym rynku drobiu?

„Ceny drobiu znowu pną się w górę . Najbardziej, o 60-70 groszy za kilogram, zdrożały tuszki kurczaków. Ale tak duże wzrosty cen na pewno nie są wynikiem wzmożonego popytu, bo ten się nie zmienia, tylko braku towaru, na który coraz częściej narzekają przetwórnie – ocenia Mirosław Ossowski z giełdy Agrohandel w Łodzi.

Znaczący wpływ na ceny żywca mają ciągłe podwyżki cen zbóż.
To one będą decydowały o dalszych losach hodowli. Dzisiaj za kilogram tuszek na giełdach towarowych trzeba zapłacić nawet 5 zł 40 gr. Ćwiartki powoli też zbliżają się do granicy 5 zł. Filety kosztują maksymalnie 12 zł i do transakcji po takich cenach dochodzi, bo towaru nie ma.

Inaczej sytuacja ma się ze skrzydełkami, za które producenci żądają nawet 4,5 zł, jednak odbiorcy gotowi są zapłacić 3 zł. Na rynku podrobów znacznie droższy jest teraz towar świeży niż niemrożony, dlatego klienci kupują go chętniej. Ale tu też podwyżki. Przede wszystkim zdrożały wątróbki. Kilogram kosztuje maksymalnie 2 zł i 60 gr. Natomiast handel na Wschód, po okresie przestojów, dopiero się rozkręca. Jeśli są podpisywane umowy to głównie na dostawy do Kazachstanu, Ukrainy, Mołdawii. Ponownie jest zainteresowanie naszym towarem na Dalekim Wschodzie i w Afryce „ – poinformował Agrobiznes z dnia 8 lutego 2011.

Ceny skupu kurczaka brojlera uzyskane w poniedziałek – 07.02.2011- z ubojni oraz innych źródeł krajowych, wahają się w granicach: od 3,30 do maksymalnie 3,60 zł/kg (netto).

W porównaniu z notowaniami uzyskanymi w poprzednim tygodniu (poniedziałek – 31.01.2011), cena minimalna skupu podwyższyła się o + 0,15 zł/kg z poziomu 3,15 do 3,30 zł/kg, natomiast górna granica zyskała na wartości + 0,20 zł/kg ( z 3,40 do 3,60 zł/kg) i powróciła do stanu sprzed 2 tygodni.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here