Działania Stanisława Kalemby w MRiRW

8. sierpnia 2012 br. odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwsza konferencja prasowa nowego Ministra Rolnictwa – Stanisława Kalemby. Towarzyszyli mu wiceministrowie  Kazimierz Plocke i Tadeusz Nalewajk.

Minister przedstawił obecną sytuację w rolnictwie oraz podjęte do tej pory działania, które obejmują m.in.:

  • kontynuację działań Wspólnej Polityki Rolnej. Minister zaznaczył, iż stanowisko rządu w sprawie WPR 2014-2020 jest konsekwentnie realizowane. Najważniejszymi czynnościami w tym obszarze jest zrównanie płatności oraz równe prawa i obowiązki w ramach WPR.
  • realizację zadań z PROW 2007-2013 – według ministra program przebiega prawidłowo. Nie ma żadnych zagrożeń. Zaznaczył jednak, że na wiele działań zabraknie środków.
  • prace projektowe: m.in. ustawa o podatku dochodowym w rolnictwie, która ma być wdrażana ewolucyjnie. Zdaniem ministra projekt ten jest daleko zaawansowany. Prawdopodobnie jesienią będzie jego uchwała.

Minister odniósł się również do sytuacji w Agencjach. Podał, że w Agencji Rynku Rolnego trwa kontrola CBA i Departamentu Kontroli, jednak nie zakłóca to pracy tych Agencji. Poinformował także o planowanym konkursie na nowego prezesa ARR.

Przedstawił sytuację Agencji Nieruchomości Rolnych, która na dzień dzisiejszy ma 1,9 mln ha użytków rolnych, z czego 1,4 mln ha znajduje się w dzierżawach. Stwierdził, iż kluczową decyzją rządu jest maksymalnie szybko sprzedać pozostałe grunty.

Minister nawiązał również do sytuacji na polskich polach. Zaznaczył, iż rolnicy są już na półmetku żniw, a szacunkowe zbiory powinny wynieść 22,8 – 23,5 mln ton. Według jego oceny bilans zbożowy będzie zrównoważony.

Ponadto minister podał, iż priorytetem działań jest nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt. Jego zdaniem trzeba stworzyć system, w którym będziemy dążyć do powszechnych płatności i rolnik będzie mógł bez trudu ubezpieczyć uprawy.

Minister podkreślił, że wieś i rolnictwo są jednym z głównych filarów życia społeczno-gospodarczego. Według niego wieś jest wielkim kapitałem, bogactwem i filarem przyszłości.


Marta Nowak
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here