15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Celem podjęcia rezolucji było podkreślenie kluczowej dla rozwoju obszarów wiejskich w skali globalnej roli kobiet – ich zaangażowania w walkę ze skrajnym ubóstwem, głodem i zmianami klimatycznymi.
Kobiety mieszkające na wsi mają swoją liczną reprezentację w gronie beneficjentów działań realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To nie tylko członkinie kół gospodyń wiejskich, lecz także m.in. młode rolniczki czy przedsiębiorczynie. Aktywności Pań nie da się nie dostrzec. A skoro nadarza się okazja, trzeba podziękować. Czego można Im życzyć, zgodziły się powiedzieć same.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich życzę wszystkim Paniom, bez względu na wiek, aby znalazły pomysł na siebie i konsekwentnie dążyły do jego realizacji. Bo to dzięki podejmowanym inicjatywom buduje się lokalną społeczność oraz tworzy międzypokoleniowe więzi, które są niezwykle ważne.
Agnieszka Piętka
prowadzi z mężem gospodarstwo rolne, wytwarza sery i nimi handluje, angażuje się w działalność społeczną, m.in. w KGW Pogorzelanki, którego jest założycielką.
W tym pięknym dniu życzę Wam – jak kobieta kobietom (tym małym i tym dużym) – przede wszystkim dużo zdrowia, wielu inspiracji, kosza kwiatów i pomysłów, wytrwałości, pasji, uśmiechu (nawet gdy pada deszcz), otwartości na nowości, pozytywnego patrzenia w przyszłość, radości z małych przyjemności. Niech się darzy, układa i tylko dobrze dzieje w naszych pięknych wiejskich zakątkach. Życzę Wam wszystkiego najcudowniejszego!
Monika Szymańczak-Siemiątkowska
właścicielka gospodarstwa ekologicznego, w którym uprawia owoce i warzywa, by je przetwarzać i sprzedawać; organizuje szkolenia dla wiejskich kobiet.
Drogie Panie, składam Wam najserdeczniejsze życzenia – pełne ciepła i wdzięczności za Waszą codzienną pracę, oddanie i siłę. Wasza troska o rodzinę, dom, tradycję oraz lokalną społeczność jest nieoceniona. To dzięki Wam nasze wsie tętnią życiem, a kultura i wartości są pielęgnowane z sercem. Życzę Wam zdrowia, szczęścia, satysfakcji z tego, co robicie, a także wielu chwil radości i spokoju. Niech każdy dzień przynosi Wam uśmiech, a praca będzie doceniana. Jesteście filarem swoich społeczności!
Zofia Drabczyk
jest emerytowaną policjantką, żoną i matką, działaczką samorządową i społeczną, przewodniczącą KGW Pniewianki.
Kobietom zaangażowanym w pracę w gospodarstwie życzę, aby zawsze potrafiły znaleźć czas dla siebie. By dbały o swoje zdrowie fizyczne i nie przepracowywały się. Niech starają się przyjmować mniej obowiązków i pozwalają sobie pomagać. Życzę dumy z tego, że ciężką pracę w gospodarstwie udaje się im połączyć z obowiązkami domowymi czy wychowaniem dzieci. Niech nie zapominają również o drobnych przyjemnościach na co dzień i znajdują czas na wyjazdy do kina, teatru lub na koncert.
Bożena Borkowska
rolniczka na emeryturze, magister inżynier zootechniki, od dzieciństwa zaangażowana była w pracę w rodzinnym gospodarstwie.
Pod tymi i wszelkimi innymi serdecznymi życzeniami dla obchodzących dzisiejsze święto Pań podpisuje się ARiMR.
Źródło: ARiMR