Egipt wraca do zakupów ukraińskiej pszenicy

Pod koniec listopada egipski GASC kupił w drodze indywidualnych negocjacji 175 tys. ton ukraińskiej pszenicy, pierwszy raz od wybuchu wojny. Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie z konsumpcją roczną ok. 25 mln ton i o ponad połowę mniejszą krajową produkcją.

Egipt wraca do zakupów ukraińskiej pszenicy

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Egipt szukał alternatywnych źródeł dostaw pszenicy, w tym z Francji, Rumunii i Indii, aby zaspokoić swoje potrzeby, dopóki sytuacja się nie unormuje. Egipt woli jednak sprowadzać pszenicę z Ukrainy i Rosji ze względu na niskie koszty importu i logistyki oraz wysoką jakość ziarna. Powrót Egiptu na rynek ukraiński możliwy jest dzięki „korytarzom zbożowym” pozwalającym na bezpieczne przewozy zbóż z ukraińskich portów Morza Czarnego. Drogą tą wyeksportowano już z Ukrainy ponad 12 mln ton towarów rolnych.

Oficjalne dane pokazują, że w okresie sierpień – listopad 2022 „korytarzem zbożowym” z trzech portów Wielkiej Odessy wysłano 506 statków, które przewiozły za granicę 12,3 mln ton zbóż i innych towarów rolnych.

Prognozy FAO dla światowego rynku zbóż znów obniżone

W strukturze eksportu tą drogą dominuje kukurydza, której udział wyniósł prawie 43% ogólnego wolumenu dostaw, czyli 5,3 mln ton. Ponad 29% eksportu stanowiła pszenica (3,6 mln ton). Około 7,5% przypadło na rzepak (926 tys. ton) i 6,5% na olej roślinny (799 tys. ton).

W analizowanym okresie (sierpień-listopad) ukraińska żywność została dostarczona do 43 krajów świata. Największymi importerami ukraińskiej żywności (korytarzem zbożowym) są Hiszpania (18% wolumenu, czyli 2,3 mln ton), Turcja (14%, czyli 1,7 mln ton) i Chiny (12%, czyli 1,5 mln ton).

Warto zauważyć, że w listopadzie eksport „korytarzem zbożowym” wyhamował i wyniósł nieco ponad 2,6 mln ton, podczas gdy w październiku wolumen dostaw przekroczył 4,1 mln ton. Wynika to z opóźnień w inspekcji statków powodowanych przez stronę rosyjską.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: ukragroconsult

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaświadczenia z KRUS. Jaka jest procedura i jakie wymagania?

Wydawanie zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, ubezpieczeniu zdrowotnemu, o niezaleganiu bądź stwierdzające zadłużenie z tytułu składek na ww. ubezpieczenie, a także o niefigurowaniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics