Egipt wraca do zakupów ukraińskiej pszenicy

Pod koniec listopada egipski GASC kupił w drodze indywidualnych negocjacji 175 tys. ton ukraińskiej pszenicy, pierwszy raz od wybuchu wojny. Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie z konsumpcją roczną ok. 25 mln ton i o ponad połowę mniejszą krajową produkcją.

Egipt wraca do zakupów ukraińskiej pszenicy

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej Egipt szukał alternatywnych źródeł dostaw pszenicy, w tym z Francji, Rumunii i Indii, aby zaspokoić swoje potrzeby, dopóki sytuacja się nie unormuje. Egipt woli jednak sprowadzać pszenicę z Ukrainy i Rosji ze względu na niskie koszty importu i logistyki oraz wysoką jakość ziarna. Powrót Egiptu na rynek ukraiński możliwy jest dzięki „korytarzom zbożowym” pozwalającym na bezpieczne przewozy zbóż z ukraińskich portów Morza Czarnego. Drogą tą wyeksportowano już z Ukrainy ponad 12 mln ton towarów rolnych.

Oficjalne dane pokazują, że w okresie sierpień – listopad 2022 „korytarzem zbożowym” z trzech portów Wielkiej Odessy wysłano 506 statków, które przewiozły za granicę 12,3 mln ton zbóż i innych towarów rolnych.

Prognozy FAO dla światowego rynku zbóż znów obniżone

W strukturze eksportu tą drogą dominuje kukurydza, której udział wyniósł prawie 43% ogólnego wolumenu dostaw, czyli 5,3 mln ton. Ponad 29% eksportu stanowiła pszenica (3,6 mln ton). Około 7,5% przypadło na rzepak (926 tys. ton) i 6,5% na olej roślinny (799 tys. ton).

W analizowanym okresie (sierpień-listopad) ukraińska żywność została dostarczona do 43 krajów świata. Największymi importerami ukraińskiej żywności (korytarzem zbożowym) są Hiszpania (18% wolumenu, czyli 2,3 mln ton), Turcja (14%, czyli 1,7 mln ton) i Chiny (12%, czyli 1,5 mln ton).

Warto zauważyć, że w listopadzie eksport „korytarzem zbożowym” wyhamował i wyniósł nieco ponad 2,6 mln ton, podczas gdy w październiku wolumen dostaw przekroczył 4,1 mln ton. Wynika to z opóźnień w inspekcji statków powodowanych przez stronę rosyjską.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: ukragroconsult

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics