Eksport drobiu spada!

Według danych Komisji Europejskiej, w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. UE wyeksportowała do krajów trzecich ok. 430 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu – o 2,8 % mniej niż w tym samym okresie 2013 r.

Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym drobiem obniżyło się w skali roku o 8,6% do 167,4 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (85% całego eksportu drobiu), których sprzedaż za granicę była niższa w skali roku o 1,7%. Zanotowano również spadek wysyłek mięsa indyczego (-12,4%) oraz żywego drobiu (-4,1%). Wzrósł natomiast wywóz mięsa kaczek (+9,4%) oraz gęsiny (+4,1%).

 

 

\"\"

 

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza UE tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 9%, a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 6,5%. Największymi odbiorcami unijnego drobiu w okresie od stycznia do kwietnia tego roku były kraje afrykańskie – RPA i Benin, gdzie dostawy zwiększyły się w skali roku odpowiednio o 25% i 17%. Wysyłki do Arabii Saudyjskiej, głównego importera unijnego drobiu w roku ubiegłym, obniżyły się natomiast o 22%.

Wobec wielu ważnych odbiorców zanotowano również spadki wywozu: m.in. do Hongkongu (-5%), Ghany (-45%), na Ukrainę (-49%), do Jemenu (-21%), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (-10%) oraz Chin (-21%). Wzrosły natomiast dostawy do Rosji (+12%) i Wietnamu (+19%). Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w omawianym okresie br. wyniósł ok. 263 tys. ton i był o 1,3% wyższy niż rok wcześniej.
 

Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (60 % całkowitego przywozu), przy rocznym wzroście wolumenu o 7%. Przywóz z Tajlandii, drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, obniżył się natomiast o 7%.

Źródło: FAMMU/FAPA,  
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu     
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here