Eksport jabłek z Polski poza Unię mniejszy o ponad 30 proc.

Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że w pierwszym miesiącu po wprowadzeniu rosyjskiego embarga eksport jabłek z Polski do krajów poza UE zmniejszył się o 31 proc. w relacji r/r – poinformował w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank  Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

Utrata rynku rosyjskiego była w tym względzie decydująca. W analogicznym okresie przed rokiem polska wysłała tam 83 proc. łącznego wolumenu eksportu poza UE.

Jeśli chodzi o sierpień br. zauważalny był zdecydowany wzrost wywozu jabłek do Białorusi oraz Kazachstanu. Łącznie te dwa kraje odpowiedzialne były za blisko 90% polskiego eksportu jabłek do krajów poza UE-28. W przypadku Białorusi i Kazachstanu wzrost wywozu r/r był nieomal identyczny i wyniósł +293% do odpowiednio 2,6 i 1,6 tys. t. Widoczny był również wzrost sprzedaży jabłek do Ukrainy oraz do Serbii, choć jej wolumen był zdecydowanie mniejszy.

Czytaj także:

Mączniak prawdziwy zbóż atakuje
Rośnie liczba krów ocenianych
Których zbóż jarych najwięcej? Wyniki oceny PIORiN
Sawicki o rolnikach: jesteście frajerami. Komentarze polityków i rolników

Na podstawie tak niskich wielkości eksportu i jego zmian w pierwszym miesiącu bieżącego sezonu, nie można wnioskować nt. możliwej sytuacji w polskim eksporcie jabłek w całym sezonie 2014/2015. Niemniej należy oczekiwać, że wspomniane wcześniej kierunki eksportowe mogą w kolejnych miesiącach nabierać coraz większego znaczenia w polskiej sprzedaży tych owoców za granicę. Jeśli chodzi o rynki takie jak Afryka Północna, Chiny czy też Indie dane Eurostatu dla sierpnia br. nie wykazały eksportu z Polski.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here