Eksport mleczarski zagrożony! Unia celna podniosła cła

Z dniem 1 kwietnia 2013 roku Unia Celna, w skład której wchodzą: Rosja, Kazachstan i Białoruś, podniosła cła importowe na szereg przetworów mlecznych – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Według informacji Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG) od dnia 1 kwietnia bieżącego roku, stawka na masło wzrosła do 18,3%, ale nie mniej niż 0,29 EUR/1 kg (w porównaniu z dotychczasową 15%, ale nie mniej niż 0,29 EUR/1 kg). W przypadku sera opłata wynosi 18,3%, ale nie mniej niż 0,4 EUR/1 kg, w porównaniu do 15%, ale nie mniej niż 0,4 EUR/1 kg wcześniej.

 

\"\"

 

Stawka na tarty ser dowolnego rodzaju wynosi 20%, za fetę z mleka krowiego – 25% (przed zmianą obie te grupy produktów były obłożone cłem w wysokości 15%). Dyrektor Departamentu Celno-Taryfowych i Pozataryfowych Regulacji EKG – Vitalij Gudin oświadczył, że podwyższenie ceł jest związane ze wspieraniem rodzimych, rosyjskich producentów. Zapowiedział ponadto, że okres obowiązywania podwyższonych stawek celnych wprowadzany jest jedynie na 3 miesiące (do dnia 30.06.2013 r.), aby ocenić wpływ tego instrumentu na ceny na rynku wewnętrznym. W połowie czerwca komisja EKG ma podjąć decyzję, czy przedłużyć czas obowiązywania podwyżek.
 

Czytaj także:
Wartość eksportu tych artykułów jest najwyższa w historii!

Polska liderem na rynku mleczarskim

Podwyżka ceł na pewno będzie miała wpływ na eksport mleczarski Unii Europejskiej. Zwłaszcza, że Rosja jest drugim rynkiem dla artykułów rolnych eksportowanych z UE, a pierwszym pod względem wartości wysyłanych produktów zwierzęcych takich jak mięso i produkty mleczne. Podwyższone cła to także zagrożenie dla eksporterów z Polski. W ubiegłym roku na teren Unii Celnej z naszego kraju wywieziono przetwory mleczne o wartości 116,08 mln EUR, co stanowiło 8,2% wartości eksportu mleczarskiego z naszego kraju.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics