Eksport serów w UE. Rośnie czy maleje? Sprawdź!

Według danych Komisji Europejskiej, eksport serów do krajów trzecich zwiększył się w 2012 roku o 13,6% i osiągnął 776,4 tys. ton – podaje FAMMU/FAPA.

 

\"\"

 

Ten pozytywny trend utrzymał się na początku bieżącego roku i po 4 miesiącach ze Wspólnoty wysłano do krajów trzecich ponad 256,6 tys. ton serów, tj. o ponad 11,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na ten bardzo dobry wynik największy wpływ miała znaczna zwyżka eksportu serów z wiodących pod tym względem państw UE.

Czytaj także:
Ceny rzepaku rekordowo niskie
Bezpieczeństwo pracy podczas żniw
Jak reaguje krowa w upalny dzień?

W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku względem analogicznego okresu 2012 r. odnotowano 19,1% wzrost wywozu z Niemiec, 15,5% zwyżkę eksportu z Francji, dostawy z Włoch wzrosły o 5,5% a z Danii aż o 24,2%. Ponadprzeciętna była dynamika wzrostu wywozu serów z Polski (+40,1%), która stała się piątym największych eksporterem serów z UE.

Wśród największych unijnych eksporterów serów tylko Holandia odnotowała w badanym okresie bieżącego roku zniżkę w wywozie tych produktów mleczarskich (-19,1%).

Import serów do Unii jest niemal dziesięciokrotnie mniejszy niż eksport. Po 4 miesiącach br. był on mniejszy o 4,8% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął poziom 25,9 tys. ton. Standardowo sery sprowadzano głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch, mniejsze ilości do Francji i Austrii, a także do Belgii. 

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here