Energetyczne zboże

Elektrownie mogą już spalać ziarna paszowe na cele energetyczne. W obecnej sytuacji na rynku zbóż wiele to nie zmieni, ale w przyszłości kto wie… Wszystko przez prognozowany gwałtowny wzrost zapotrzebowania na biomasę – podaje Redakcja Rolna TVP.
 
Rozporządzenie ministra gospodarki zostało podpisane. Elektrownie mogą już spalać zboża niskiej jakości, czyli takie, które nie spełniają parametrów unijnego skupu interwencyjnego. W zamian za to dostaną specjalne certyfikaty. A na ich podstawie dopłaty.

Marek Kucharski, ministerstwo gospodarki: Z jednej strony sektor rolny chce mieć jakąś alternatywę odnośnie wykorzystania produkcji zbożowej, natomiast z drugiej strony sektor energetyczny jest obciążony dużymi obowiązkami w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Ale rolnicy wątpią czy ten nowy rynek zbytu cokolwiek zmieni w sytuacji producentów zbóż.

Mariusz Gołębiewski, ZZR „Ojczyzna”: Ta dyskusja jest zupełnie niepotrzebna. To spalanie zboża na cele energetyczne jest  tematem zastępczym.

Analitycy potwierdzają, że w tym roku sytuacja rynkowa jest bardzo przewidywalna i spalanie ziarna na cele energetyczne niczego nie zmieni.

Adam Tański, Izba Zbożowo-Paszowa: W jakimś stopniu może wpłynąć na zahamowanie tendencji spadkowej, ale nie jest w stanie odwrócić tej sytuacji.

Ale w przyszłości może to się zmienić. Wszystko przez prognozowany gwałtowny wzrost zapotrzebowania na biomasę. Unia Europejska narzuciła sobie bardzo ambitne cele. Udział energii ze źródeł odnawialnych ma wzrosnąć o 20% do 2020. Ministerstwo gospodarki szacuje, że na spalanie co roku można przeznaczyć nawet 10% wszystkich zbóż.

Źródło: Witold Katner,  Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here