Energia z kukurydzy. Badacze z UP w Poznaniu mają na to patent

W Polsce 81,7% ciepła i 70% energii elektrycznej pozyskiwanej jest ze spalania paliw węglowych. Jedynie 2,9% ciepła produkowane jest z biomasy i 5% energii elektrycznej z biomasy łącznie z biogazem. Aby powstrzymać postępujące zmiany klimatu, badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poszukują kolejnych naturalnych metod na pozyskiwanie energii. Jedną z nich jest odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych po zbiorze kukurydzy na ziarno.

Energia z kukurydzy. Badacze z UP w Poznaniu maja na to patent

Rdzenie kolb kukurydzy mają największą zawartość węgla spośród wszystkich frakcji resztek pożniwnych kukurydzy

Kukurydza jest najważniejszym ziarnem paszowym na świecie, a jej skrobię wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, od kosmetycznego, przez spożywczy, aż do wykorzystania w produkcji klejów czy farb. Ma też największy potencjał plonowania ze wszystkich zbóż, to znaczy, że daje większy plon z hektara, niż pszenica, żyto, czy jęczmień. Problem w tym, że po zbiorze ziarna nawet połowa całego plonu (łodygi, liście, rdzenie kolb i ich liście okrywowe) zostaje na polu – jako tak zwane resztki pożniwne. Ma to co prawda korzystny wpływ na żyzność gleby, ale nie wykorzystuje pełnego potencjału tej rośliny. Rdzenie kolb kukurydzy mają bowiem największą zawartość węgla spośród wszystkich frakcji resztek pożniwnych kukurydzy, dzięki czemu dają większą energię w procesie spalania i nie emitują tylu szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki.

Opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nowoczesna technologia umożliwia jednoczesne zbieranie ziarna kukurydzy, jak i rdzeni kolb w jednym przejeździe kombajnu. Liście okrywowe po oddzieleniu trafiają z powrotem na powierzchnię pola, a rdzenie kolb mogą być wykorzystane do produkcji energii. Urządzenie współpracuje „z różnymi modelami kombajnów do zbioru ziarna kukurydzy, czyli jest uniwersalny, m.in. dzięki teleskopowemu dyszlowi, który powoduje, że taki zestaw jest zwrotny, ma mały promień zawracania, dzięki temu nie wpływa na ograniczenie wydajności kombajnu” – mówi dr inż. Dawid Wojcieszak z Katedry Inżynierii Biosystemów, współautor projektu. Zainteresowanie rozwiązaniem wyraziły już ciepłownie i elektrociepłownie oraz przemysłowe instalacje produkujące ciepło.

Link do odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=MiWFtE57hCo

Źródło; IP Poznań

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics