Europejska jakość polskiej wołowiny

Jakość mięsa wołowego – europejska oraz polska perspektywa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba uczestniczył w otwarciu międzynarodowej konferencji pt. „Jakość mięsa wołowego – europejska oraz polska perspektywa”.

Nasze sale są zawsze otwarte na spotkania i dyskusje, a ta dzisiejsza konferencja, zorganizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, jest bardzo ważna – podkreślił szef resortu rolnictwa zwracając się do organizatorów i uczestników konferencji i dodał:

Cieszę się, że konferencja ma charakter międzynarodowy i uczestniczą w niej specjaliści i naukowcy z krajów, które mają większe doświadczenie od nas w nowoczesnej produkcji mięsa wołowego. Niestety, przez wiele lat nie było u nas warunków rozwoju procesów konsolidacyjnych w produkcji, uboju, przetwórstwie i handlu. Jestem przekonany, że wnioski wypływające z dzisiejszej konferencji przyczynią się do dynamicznego, nowoczesnego rozwoju tego sektora.

Minister Stanisław Kalemba zwrócił uwagę na to, że pomimo niskiego spożycia wołowiny w Polsce bardzo dobrze rozwija się jej eksport. Ten produkt wysyłany jest do 60. państw. W produkcji mięsa wołowego zajmujemy 8. miejsce w Unii Europejskiej.

Szef resortu rolnictwa przedstawił także aktualną sytuację dotycząca zmian w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej i polskiego stanowiska w tym zakresie. Podkreślił przy tym znaczenie wielkości środków finansowych, jakie będą skierowane na II filar WPR, czyli na rozwój i modernizację.

Rolnictwo i tereny wiejskie to wielki skarb Polski. W ciągu ostatnich 20. lat dokonaliśmy ogromnego postępu dzięki czemu osiągamy tak duże sukcesy w handlu międzynarodowym produktami rolno-spożywczymi. Dlatego tak istotne dla nas jest kontynuowanie procesów modernizacyjnych – podkreślił minister Stanisław Kalemba.

Wśród zaproszonych na konferencję gości byli również szefowie sejmowej i senackiej komisji rolnictwa – Krzysztof Jurgiel oraz Jerzy Chróścikowski.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here