Europosłowie nalegają w sprawie neonikotynoidów

Europosłowie wezwali Komisję Europejską, aby przekonała państwa członkowskie do poparcia swojej propozycji zakazu neonikotynoidów. Nalegają także na unikanie dalszych opóźnień, które byłyby szkodliwe dla pszczół i środowiska.

Europosłowie z głównych grup w Parlamencie Europejskim podpisali 20 marca list do przewodniczącego Komisji Jean-Claude Junckera i komisarza europejskiego ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa. W swoim liście europosłowie wezwali Komisję do uniknięcia kolejnego opóźnienia w planowanym wprowadzeniu zakazu stosowania neonikotynoidów na następnym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) w dniu 22 marca. Podkreślili, że szkodzi to pszczołom i środowisku.

Czytaj także: Komu (nie)zależy na pszczołach?

„Kolejne opóźnienie w podjęciu decyzji spowodowałoby dalszą ekspozycję pszczół i innych owadów zapylających na toksyny, które je zabijają, skutkując poważnymi konsekwencjami dla produkcji żywności, w szczególności miodu” ostrzegają eurodeputowani. Prawodawcy UE wezwali również Komisję, aby zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić niezbędną większość do poparcia zakazu.

Komisja próbowała poddać kwestię zakazu pod głosowanie w grudniu zeszłego roku, ale rządy podkreśliły, że chcą najpierw zapoznać się z raportem Europejskiego Urzędy ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Sześć państw członkowskich sprzeciwia się zakazowi używania neonikotynoidów, w tym Rumunia i Węgry, podczas gdy Chorwacja, Irlandia, Francja, Luksemburg, Malta, Słowenia i Wielka Brytania popierają go.

Ryzyko dla pszczół

W dniu 28 lutego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował raport potwierdzający, że większość zastosowań neonikotynoidowych pestycydów – trzech neonikotynoidów: imidakloprydu i klotianidyny Bayera oraz tiametoksamu Syngenty – stanowi ryzyko dla dzikich pszczół i pszczół miodnych.

„W grudniu ubiegłego roku państwa członkowskie chciały poczekać na raport EFSA. Teraz, gdy raport jest ukończony, omówimy go na następnym spotkaniu SCOPAFF”, powiedziały unijne źródła dla EURACTIV.com.

Na stronie internetowej KE podkreślono, że wnioski EFSA zostaną omówione również z bieżącymi propozycjami Komisji dotyczącymi dalszego ograniczenia tych zastosowań.

„Nie możemy zmuszać państw członkowskich do głosowania, jeśli chcą one dyskutować (…) konkluzje EFSA wzmocniły naukowe dowody wniosku Komisji”, podkreśla źródło unijne. W razie potrzeby Komisja zbada również możliwość „drobnych i nie dramatycznych zmian” w swoim wniosku, dowiedziało się EURACTIV.

Jasnym jest, że Komisja nie dysponuje niezbędną większością, aby poddać sprawę pod głosowanie. Następne spotkanie SCOPAFF odbędzie się pod koniec maja.

Niemiecki rząd podkreślił, że w 2013 r. zostało sprzedanych 200 ton neonikotynoidowych pestycydów, 207 ton w 2014 r. i 203 ton w 2015 r. „Niestety, nie dotyczy to każdej substancji osobno, ale acetamiprid, imidakloprid, klotianidynę, tiametoksam i tiaklopryd razem. Wygląda na to, że zastrzeżone substancje zostały zastąpione kolejnymi”, powiedziała EURACTIV.com Franziska Achterberg, doradca Greenpeace ds. polityki żywnościowej w UE.

Brak porozumienia

EURACTIV dowiedział się, że niemiecki rząd jest wewnętrznie podzielony i nie zajął stanowiska w tej sprawie. Ministerstwa rolnictwa i środowiska nie zgadzają się w tej kwestii, ponieważ ministerstwo rolnictwa popiera „pewien rodzaj wyjątku” dla buraka cukrowego. Potwierdza to przekonanie europejskich pszczelarzy, że przemysł buraków cukrowych intensywnie lobbuje w państwach członkowskich opóźnienie zakazu używania neonikotynoidów.

Wypowiadając się na temat listu europosłów, dyrektor do spraw publicznych Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Upraw (ECPA) Graeme Taylor powiedział, że „warto podkreślić, że Parlament Europejski kilka tygodni temu w raporcie pszczelarskim zagłosował przeciwko poprawce na posiedzeniu plenarnym, aby zakazać sprzedaży i produkcji wyrobów neonikotynoidowych”.

Siedmiu europosłów, którzy podpisali list, zagłosowało przeciwko zakazowi zawartemu w sprawozdaniu pszczelarskim: Guillaume Balas, Ivica Tolić (EPP), Maria Grapini, Nedzhmi Ali (ALDE) Kathleen Van Brempt (S&D),Theresa Griffin i Virginie Rozière.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.pl | tłumaczenie: Natalia Durżyńska  

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,876ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE