Festiwal Karpia

W sobotę, 25 września br., na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, odbył się Festiwal Karpia – impreza mającą na celu promocję produktu lokalnego jakim jest karp oraz działalność gospodarstw rybackich. Organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza przy wsparciu Związku Producentów Ryb oraz Gminy Przygodzice. W ramach Festiwalu odbyły się zawody wędkarskie, konferencja dotycząca gospodarki wodnej oraz biesiada karpiowa połączona z degustacją potraw z karpia.

Festiwal Karpia
Festiwal Karpia

Miejsce organizacji wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. Walorem Gminy Przygodzice jest kompleks Stawów Przygodzickich, na który składa się około 70 stawów rybnych o łącznej powierzchni około 730 ha. Obszar ten znajduje się w granicach parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”.

Festiwal Karpia
Festiwal Karpia

Festiwal Karpia rozpoczął się konferencją pn. Karp w gospodarce oraz wpływ zbiorników wodnych na retencję i ochronę przeciwpowodziową. Wyzwania gospodarki stawowej w Województwie Wielkopolskim. Konferencja skierowana była do właścicieli stawów rybackich, przedstawicieli samorządów oraz rolników gospodarujących w bezpośrednim sąsiedztwie rzek. W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski,  Prezes Związku Producentów Ryb Marek Trzcieliński, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiak oraz przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny w Ostrzeszowie Paweł Miszkieło.

Festiwal Karpia
Festiwal Karpia

Część biesiadna Festiwalu Karpia rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu na najlepszą potrawę z karpia. W ramach konkursu przygotowane zostało pięć potraw, które po ocenie przekazane zostały do degustacji wśród publiczności. Uczestnikami konkursu były KGW Sobótka, KGW Wtórek, Stowarzyszenie QUATRO, KGW Nowe Skalmierzyce oraz KGW Zmysłowo. Największą atrakcją degustacji był tzw. karp na stojąco z warzywnym farszem, nie zabrakło również karpia pieczonego oraz zup na wywarze z karpia. Słodkim akcentem był tort w kształcie karpia, przygotowany przez Stowarzyszenie QUATRO.

Festiwal Karpia

Przez cały czas trwania Festiwalu czynny był punkt informacyjny, w ramach którego informowaliśmy o działalności miejscowych gospodarstw rybackich oraz o infrastrukturze turystycznej powstałej na ich bazie. Dostępne były także stoiska informacyjne m.in. stoisko Związku Producentów Ryb oraz stoiska gospodarstw rybackich, na których można było zakupić świeże ryby.

Źródło: WIG

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − dziewięć =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,280SubskrybującySubskrybuj

Dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe: 3,2 mld zł na kontach rolników

18 października ruszyła wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2021 r. Przebiega ona bardzo sprawnie. - W pierwszym tygodniu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE