Francja chce wsparcia dla produkcji kasztanów

Francuski Związek Producentów Kasztanów zawiązał ogólnokrajową unię na rzecz walki i zwalczania nowego szkodnika, który poprzez Włochy przywędrował do Francji z państw azjatyckich. „The gall wasp” – taka jest nazwa nowej plagi opanowała wiele plantacji upraw kasztanów we Francji w większości jej regionów – informuje FAMMU FAPA.

Ponadto kolejnym zadaniem Związku jest nie tylko walka z plagą, ale również wspieranie promowanie lokalnego rynku i tego rodzaju produktu.

Francuscy producenci chcą aby kasztany zostały włączone w unijne struktury Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie wsparcia dla unijnego sektora orzechów, zwłaszcza dla poparcia finansowego małych, lokalnych producentów.

Francuska produkcja kasztanów waha się corocznie w granicach 8-12 tys. ton, z czego około 5- 6 tys. ton zbierane jest w departamencie Ardeche. Rodzime, francuskie zbiory kasztanów zdecydowanie nie zaspakajają lokalnego zapotrzebowania, zwłaszcza jeśli chodzi o przetwórstwo, kraj ten jest więc zmuszony do stałego importu. Dla porównania średnioroczne zbiory kasztanów w całej Europie to około 104 tys. ton, a największym światowym producentem są od lat Chiny gdzie zbierane jest nawet około 1,7 mln ton tego produktu.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here