Gdzie udać się po kredyt preferencyjny?

Do Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.; SGB-Banku S.A.; Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.; Banku Pekao S.A i BNP Paribas S.A., które w marcu i kwietniu podpisały z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy o udzielaniu rolnikom preferencyjnych kredytów, dołączył Krakowski Bank Spółdzielczy.

 

\"rolnictwo,

 

Oznacza to, że osoby, planujące finansowanie inwestycji w swoich gospodarstwach z wykorzystaniem kredytów preferencyjnych, mogą już składać wnioski o takie kredyty w tych sześciu bankach. Zaletą takich kredytów jest to, że ARiMR pomaga rolnikom w ich spłacaniu. Jednym z rodzajów tych kredytów dostępnych w bankach współpracujących z Agencją, są kredyty, w których ARiMR spłaca za rolników część należnego bankowi oprocentowania. Na takie wsparcie Agencja zarezerwowała 17,43 mln zł, co oznacza, że współpracujące z nią banki mogą udzielić rolnikom w 2015 r. preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na kwotę 1,47 mld zł. Warto też przypomnieć, że banki, które podpisały z Agencją umowy o współdziałaniu, mogą udzielać również tzw. kredytów klęskowych, przeznaczonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi (K01 – kredyty inwestycyjne i K02 – kredyty obrotowe). Agencja przewidziała na dopłaty do spłaty oprocentowania tych kredytów 16,12 mln zł, co oznacza, że banki współpracujące z ARiMR, mogą udzielić rolnikom kredytów klęskowych na łączną kwotę ok. 1 mld zł.

Czytaj także:

ARiMR przyjmuje wnioski o wypłatę rekompensat hodowcom trzody chlewnej
Rolnicy złożyli prawie pół miliona wniosków o dopłaty. W tym roku mają więcej czasu

 

Poniżej przedstawione zostały informacje o zaoferowanych przez te banki warunkach udzielania kredytów preferencyjnych, tj. o wysokości opłat i prowizji płaconych przez kredytobiorców oraz o wysokości marży, o którą powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych.

Lp. Bank opłaty i prowizje (%) marża (p.p.)
1. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.* 0,00 2,48
2. SGB-Bank S.A.
oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze
1,85 2,50
3. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze
1,85 2,50
4. Bank Pekao S.A. 0,49 1,80
5. BNP Paribas Bank Polska S.A.* 1,00 2,50
6. Krakowski Bank Spółdzielczy 2,00 2,50

 *z dniem 30 kwietnia 2015r. nastąpiło połączenie Banku BGŻ S.A. z BNP Paribas Bankiem Polska S.A. Od tego dnia Bank działa pod nazwą Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Sieć placówek tych banków zapewnia rolnikom dostęp do kredytów preferencyjnych na terenie całego kraju. W najbliższym czasie liczba banków oferujących kredyty preferencyjne wzrośnie, ponieważ ARiMR oczekuje na podpisanie umów z kolejnymi dwoma bankami, które zgłosiły do Agencji swoje oferty współpracy w tej dziedzinie. 

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here