Problemy z sieciami handlowymi, przyszłość rynku mleka. Rozmowy w resorcie rolnictwa

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w tym tygodniu z przedstawicielami branży mlecznej i mięsnej.

\"rolnictwo,

Rynek mleka UE bez limitu
We wtorek szef resortu rolnictwa spotkał się Romuladem Schaberem prezydentem Europejskiej Rady Mleka, któremu towarzyszył Leszek Hądzlik prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Jak informuje resort rolnictwa, rozmowa dotyczyła przyszłości unijnego rynku mleka po zakończeniu limitowania produkcji. Strony wyraziły poglądy na temat ewentualnych scenariuszy jakie są obecnie możliwe na rynku, który po raz pierwszy od 30 lat może produkować tyle ile chce, bez groźby kar administracyjnych.

Na co pójdą kary?
Wielu europejskich rolników czeka w najbliższym czasie przykry obowiązek zapłacenia opłat wyrównawczych za przekroczenie limitów w ostatnim roku kwotowym. Jednym z tematów rozmowy była więc również możliwość zagospodarowania tych pieniędzy tak, aby mogły one w aktywny sposób stabilizować rynek mleka w Unii Europejskiej.

Kłopoty z sieciami handlowymi
Z kolei środę minister  Sawicki rozmawiał z przedstawicielami branży mięsnej, a także mleczasrkiej. W spotkaniu wziął udział Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adam Jasser oraz Wiceprezes Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

Tematem spotkania był problem pogarszających się relacji pomiędzy producentami wyrobów mleczarskich i mięsnych a handlem.

Czytaj także:
Branża mleczarska pozyskuje nowe rynki zagraniczne. Chce również zwiększać konsumpcję w kraju
Siekierski: Co po likwidacji kwot mlecznych?

Reprezentanci obu branż przedstawili problemy, z jakimi spotykają się w negocjacjach handlowych, zwracając uwagę na nierówną pozycję obu stron, tj. z jednej strony silne podmioty handlowe, z drugiej zaś  znacznie słabsi producenci żywności.

Prezes Adam Jasser przedstawił prawne możliwości, które aktualnie można wykorzystać do rozwiązywania przedstawionych problemów. Zwrócił jednocześnie uwagę na występowanie podobnych problemów w innych krajach Unii Europejskiej i podejmowane przez Komisję Europejską działania zmierzające do wprowadzenia rozwiązań o charakterze wspólnotowym.

Zarówno Minister Marek Sawicki, jak i Prezes Adam Jasser podkreślali konieczność wzmocnienia pozycji negocjacyjnej producentów żywności poprzez konsolidację branży spożywczej zarówno w ramach poszczególnych branż, jak i międzybranżową.

Minister Marek Sawicki zwrócił również uwagę na działania proeksportowe podejmowane przez ministerstwo w zakresie zdobywania nowych rynków zbytu dla polskich produktów żywnościowych, co powinno się przyczynić do złagodzenia problemów ich zbytem.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here