W tym roku obserwuje się więcej niż w latach ubiegłych pól w systemie orkowym, które wymagają zastosowania glifosatu przed uprawą przedsiewną, którą trudno zniszczyć skutecznie duże chwasty wieloletnie tzw. stare zachwaszczenie.
Na wielu polach z mulczem przeznaczonych pod buraki cukrowe wykonano już zwalczanie chwastów herbicydem totalnym, a na pozostałych są dopiero planowane.
Oprysk glifosatem 5-6 dni przed uprawą przedsiewną
Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie glifosatu, natomiast przymrozki bezpośrednio po zabiegu zmniejszają skuteczność. Wykonanie oprysku powinno nastąpić najpóźniej ok. 5-6 dni przed wykonaniem uprawy przedsiewnej.
Jeżeli planuje się dodatkowy zabieg glifosatem po siewie buraków to nie później niż 3 dni przed wschodami buraków. Nasiona należy wysiać na głębokość min. 2 cm.
Skuteczność zabiegu jest najlepsza gdy:
- ilość użytej wody będzie w przedziale 100-150 l/ha – im większe stężenie glifosatu tym lepsze działanie.
- z herbicydem Roundup 360 SL lub jego odpowiednikami o tej samej ilości s.a. będzie zastosowany wielofunkcyjny adiuwant neutralizujący szkodliwe działanie twardej wody np. AS 500 SL 1-1,5 l/ha (dawka zależy od stopnia twardości wody wg wskazania zabarwienia paska wskaźnikowego dołączonego do opakowania). Jeżeli nie zastosujemy w/w adiuwanta to konieczny jest siarczan amonu w dawce 5kg/ha.
Dawka herbicydu powinna być zawsze dostosowana do gatunków i fazy rozwojowej chwastów występujących na polu (wg etykiety danego preparatu).
Uwaga: z herbicydami zawierającymi glifosat nie należy stosować adiuwantów olejowych, ponieważ zmniejszają skuteczność zwalczania chwastów.
Źródło i fot.: LIZ