Glifosat przed uprawą przedsiewną buraków

W tym roku obserwuje się więcej niż w latach ubiegłych pól w systemie orkowym, które wymagają zastosowania glifosatu przed uprawą przedsiewną, którą trudno zniszczyć skutecznie duże chwasty wieloletnie tzw. stare zachwaszczenie.

Glifosat przed uprawą przedsiewną buraków Fot.; LIZ
Glifosat przed uprawą przedsiewną buraków Fot.; LIZ

Na wielu polach z mulczem przeznaczonych pod buraki cukrowe wykonano już zwalczanie chwastów herbicydem totalnym, a na pozostałych są dopiero planowane.

Oprysk glifosatem 5-6 dni przed uprawą przedsiewną

Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie glifosatu, natomiast przymrozki bezpośrednio po zabiegu zmniejszają skuteczność. Wykonanie oprysku powinno nastąpić najpóźniej ok. 5-6 dni przed wykonaniem uprawy przedsiewnej.

Jeżeli planuje się dodatkowy zabieg glifosatem po siewie buraków to nie później niż 3 dni przed wschodami buraków. Nasiona należy wysiać na głębokość min. 2 cm.

Skuteczność zabiegu jest najlepsza gdy:

  • ilość użytej wody będzie w przedziale 100-150 l/ha – im większe stężenie glifosatu tym lepsze działanie.
  • z herbicydem Roundup 360 SL lub jego odpowiednikami o tej samej ilości s.a. będzie zastosowany wielofunkcyjny adiuwant neutralizujący szkodliwe działanie twardej wody np. AS 500 SL 1-1,5 l/ha (dawka zależy od stopnia twardości wody wg wskazania zabarwienia paska wskaźnikowego dołączonego do opakowania). Jeżeli nie zastosujemy w/w adiuwanta to konieczny jest siarczan amonu w dawce 5kg/ha.

Dawka herbicydu powinna być zawsze dostosowana do gatunków i fazy rozwojowej chwastów występujących na polu (wg etykiety danego preparatu).

Uwaga: z herbicydami zawierającymi glifosat nie należy stosować adiuwantów olejowych, ponieważ zmniejszają skuteczność zwalczania chwastów.

Zachwaszczenie po zimie.jpg Źródło i fot.: LIZ

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − three =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE