Gminy popegeerowskie złożyły ponad 3,6 tys. wniosków o wsparcie

Gminy złożyły łącznie ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę nieco ponad 5 mld zł. To pokazuje jak ogromne są potrzeby inwestycyjne na terenach popegeerowskich.

Ponad 3,6 tys. wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich
Ponad 3,6 tys. wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich

250 mln zł dla popegeerowskich gmin

Wiceminister Paweł Szefernaker przedstawił w środę (24 lutego br.) informację na temat wdrażania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y. Podkreślił, że rząd dba o tereny, na których przez lata brakowało inwestycji.Stąd ta idea, aby gminy popegeerowskie otrzymały wsparcie w wysokości 250 mln zł na inwestycje – zauważył.

Aktualnie wnioski o dofinansowanie są oceniane przez wojewodów. Potem trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Po rozstrzygnięciu naboru pieniądze otrzymają gminy. 

Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – zapowiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że w trakcie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań, a wszystkie wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Poinformował również, że powstanie raport, który będzie dotyczył rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. W oparciu o ten dokument będzie prowadzona polityka rządu na terenach popegeerowskich. 

Jerzy Plewa: to nie unijne programy skłoniły mieszkańców miast do porzucenia aglomeracji a pandemia

Środki na inwestycje

Nabór wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker ogłosili 30 grudnia 2020 r. Wnioski można było składać od 4 stycznia do 12 lutego br. 

Gminy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą sfinansować budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Katalog zadań inwestycyjnych, na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty. 

AM/Redakcja AgroNews na podst. MSWIA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 11 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE