Groch zamiast wołowiny? Naukowcy pracują nad eliminacją mięsa z diety, by chronić środowisko

Rolnictwo – ofiara i przyczyna zmiany klimatu. Nowe badanie dowodzi, że odejście od białka zwierzęcego na rzecz roślinnego byłoby pożyteczne zarówno pod względem żywieniowym, jak i środowiskowym.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Cordis, soja, rośliny białkowe, białko roślinne


Często uważa się, że rolnictwo jest zdane na łaskę zmiany klimatu, a coraz częstsze susze i powodzie powodują spadek plonów, szczególnie w krajach rozwijających się. Jednocześnie jednak sektor rolny przyczynia się walnie do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a przez to sam napędza zmiany klimatyczne. W istocie rolnictwo zostało ostatnio uznane za drugie największe źródło globalnych emisji, odpowiadające za około 10-13% gazów cieplarnianych. Znaczna część tych emisji związana jest z hodowlą żywego inwentarza i ma postać metanu.

Uczestnicy unijnego projektu TRUE znaleźli dowody na to, że zamiana źródła białka w diecie ze zwierzęcego na roślinne przynosi istotne korzyści pod względem zrównoważonego rozwoju. W ramach badania przeprowadzonego przez jednego z partnerów projektu TRUE – Trinity College Dublin – uczeni ocenili rośliny strączkowe pod kątem kosztów środowiskowych ich produkcji (obejmujących emisje gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie wód gruntowych i wykorzystanie gruntów), a także ich wartości odżywczej.

Pięć razy lepsze

Wyniki jednoznacznie pokazały, że białko roślinne (z roślin strączkowych) odznacza się najniższymi kosztami środowiskowymi produkcji, a równocześnie największą zawartością substancji odżywczych. 

Mike Williams, adiunkt na Wydziale Botaniki w Trinity, wyjaśnia to na łamach „Trinity News” za pomocą przykładu: „W przypadku grochu stosunek zawartości substancji odżywczych do stopnia oddziaływania na środowisko jest mniej więcej pięciokrotnie korzystniejszy niż w przypadku równoważnej ilości baraniny, wieprzowiny, wołowiny czy drobiu”.

Naukowcy wykorzystali kryteria środowiskowe i odżywcze, aby zbadać szereg scenariuszy żywieniowych, co pozwoliło im na ilościowe oszacowanie konkretnych korzyści środowiskowych wynikających ze zmniejszenia spożycia białka zwierzęcego.

Obliczenia te oznaczają, że omawiane badanie ma bardzo istotny walor praktyczny w kontekście opracowania odpowiednich uregulowań prawnych oraz, docelowo, edukowania konsumentów. Prof. Williams dodaje: „Mamy nadzieję, że tego rodzaju ilościowe szacunki dotyczące zrównoważonej żywności i rolnictwa pozwolą konsumentom na dokonywanie bardziej świadomych wyborów co do głównego źródła białka w ich diecie”.

Przejść na mniej szkodliwe rośliny strączkowe

Zespół stara się wyważyć potrzeby społeczne, środowiskowe i ekonomiczne w całym łańcuchu dostaw. Wymaga to między innymi zadbania o wysokie standardy żywieniowe, a także o ogólne zdrowie i dobrostan ludzi i zwierząt, przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków środowiskowych oraz optymalizacji zróżnicowania i atrakcyjności handlowej produktów.

Aby położyć podwaliny pod sukces przyszłych systemów produkcji roślin strączkowych, w tym łańcuchów rolnej produkcji pasz i żywności, w projekcie TRUE (Transition paths to sustainable legume based systems in Europe) bierze udział 22 partnerów, reprezentujących zarówno interesy świata biznesu, jak i społeczeństwa. Inicjatywa wspierana jest przez 15 sieci gospodarstw rolnych i obejmuje opracowanie siedmiu studiów przypadków dotyczących innowacji w łańcuchach dostaw. Uczeni wykorzystują techniki analizy cyklu życia, polegające na doskonaleniu procesów przy użyciu zaawansowanej analizy matematycznej, a także techniki modelowania, aby zaprojektować narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji, które przyczynią się do przejścia na białko roślinne.

W ramach projektu powstaną również zalecenia dotyczące polityki, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu tych nowych praktyk dotyczących uprawy, przetwórstwa, produkcji i sprzedaży.

Alicia Kolmans z Centrum Badawczego ds. Globalnego Bezpieczeństwa Żywnościowego i Ekosystemów w Niemczech, stwierdziła: „Pierwsze rezultaty projektu TRUE stanowią ważną wskazówkę dla europejskich konsumentów i decydentów, dotyczącą zagrożeń społecznych związanych z rosnącym światowym spożyciem białka zwierzęcego. Należą do nich coraz poważniejsze problemy środowiskowe oraz pogorszenie się bezpieczeństwa żywnościowego w wyniku konkurencji między uprawami roślin spożywczych i paszowych”.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: Cordis

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,670ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Co z kwietniową publikacją wyceny wartości hodowlanej bydła?

Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka są zaniepokojeni brakiem publikacji kwietniowej wyceny wartości hodowlanej samców i samic. Dr Agnieszka Nowosielska, dyrektor ds. Hodowli Polskiej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE