Advertisement

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu Grupy Azoty i zrównoważony rozwój organizacji.

Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie
Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Grupa Azoty, jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, podejmuje działania zmierzające do transformacji sektora produkcji oraz rozwoju kompetencji swoich pracowników. Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Ponadto – otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center –  inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz jeszcze szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie.

Fundamentem współpracy jest podejście do transformacji cyfrowej w dwóch wymiarach – ludzkim oraz technologicznym. Z jednej strony pozwoli to nie tylko odpowiedzieć na powiększającą się na rynku lukę kompetencyjną, ale również wzmocnić kulturę organizacji zgodnie z nowoczesnym podejściem do wykorzystania technologii. Potencjał i możliwości, które przynosi model chmury i rozwijane w oparciu o niego technologie pozwolą również na wdrażanie innowacji, takich jak rolnictwo precyzyjne w oparciu o satelity, czy dokładna analiza wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożone w ten sposób rozwiązania będą drogowskazem do działań dla całego sektora.

Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologiimówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to jeden z głównych trendów na drodze do transformacji cyfrowej biznesu. Informacja o współpracy Grupy Azoty – jednej z czołowych grup kapitałowych europejskiej branży nawozowo-chemicznej z Microsoft, potwierdza, że krajowi czempioni doskonale rozumieją znaczenie nowoczesnych technologii w kontekście budowania swoich przewag konkurencyjnych. Jestem przekonany, że wspólne działania Grupy Azoty i Microsoft wyznaczą kierunek dla transformacji cyfrowej branży nawozowo-chemicznej w Europie powiedział Andrzej Śliwka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Cyfrowa kultura zmiany

Optymalne wykorzystanie technologii wymaga odpowiednich kompetencji, zwłaszcza w branżach tak specjalistycznych, jak produkcja i sektor chemiczny. Z tego powodu jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia o współpracy jest projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Grupie Azoty, wsparty wdrożeniem odpowiednich narzędzi i serii szkoleń dla specjalistów IT w przedsiębiorstwie, przykładowo z zakresu Microsoft 365. Zespół IT Grupy Azoty dołączy również do Enterprise Skills Initiative, programu Microsoft kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innnowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskimmówi Michała Gołębiweski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Inkubator dla startupów, czyli projekty które odmienią branżę

W ramach podpisanego porozumienia, Grupa Azoty przy wsparciu Microsoft i ekspertów firmy z ramienia Microsoft Technology Center uruchomi inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Ponadto, dzięki wykorzystaniu Alei Innowacji i Microsoft Technology Center, zespoły obu firm wspólnie z młodymi przedsiębiorcami będą w stanie prowadzić sesje strategiczne i prototypować nowe rozwiązania w silnie innowacyjnym środowisku, a także wspólnie rozwijać kompetencje z wykorzystanie chmury obliczeniowej.

W Grupie Azoty przywiązujemy bardzo dużo uwagi do współpracy ze startupami. Poszerzenie naszego systemu ekoinnowacji o rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji znacząco poprawi efektywność wdrażanych projektów. Nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to przyszłość biznesu. Dzięki współpracy z Microsoft, możemy wspólnie wyznaczać trendy i kierunki rozwoju dla cyfryzacji branży nawozowo-chemicznejkomentuje Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Zrównoważony rozwój mierzony petabajtami danych

Działania nastawione na osiągniecie celów klimatycznych to obecnie jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed przemysłem.  Grupa Azoty konsekwentnie realizuje projekty zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Są to m.in. działania z obszaru precyzyjnego rolnictwa, wpisujące się w główny cel Komisji Europejskiej w obszarze agro, czyli poprawę efektywności nawożenia. W tym celu Grupa wdraża systemy pozwalające na identyfikację niedoboru składników odżywczych w glebie, a w konsekwencji umożliwiające optymalny dobór nawozów pod aktualne potrzeby upraw.

Odpowiadając na wyzwania środowiskowe, kolejnym obszarem wspólnych działań Grupy Azoty z Microsoft będzie wykorzystanie możliwości, które niesie zaawansowana analityka danych w działaniach na rzecz  minimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Jest to tym bardziej ważne w przypadku firmy, która jest od lat jedną z czołowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej. Innym aspektem wykorzystania danych jest możliwość opracowania modeli predykcyjnych opartych o zaimplementowane metody statystyczne. Ich celem jest zarządzanie ryzykiem awarii instalacji produkcyjnych oraz zidentyfikowanie wpływu parametrów pracy instalacji na jakość produktów.

Ziarenka gleby widziane z kosmosu

Jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową. Przełomowe rozwiązania z zakresu bezinwazyjnej analityki gleb przy wykorzystaniu danych pochodzących z satelity, ukierunkowane będą na wsparcie Klientów Grupy Azoty w kompleksowej optymalizacji zarządzania uprawami rolnymi.

Źródło: Grupa Azoty

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE