Poziom cen najwyższy od 10 lat

Indeks cen żywności FAO we wrześniu osiągnął 130 punktów, o 1,2% więcej niż w sierpniu i aż o 32,8% więcej niż we wrześniu 2020 roku – informuje FAO w swoim raporcie z 7-go października. Oznacza to najwyższy poziom cen od 10 lat.

Zanotowaliśmy najwyższy poziom cen od 10 lat
Zanotowaliśmy najwyższy poziom cen od 10 lat

Wrześniowy wzrost indeksu wynika głównie z wyższych cen większości zbóż i olejów roślinnych oraz  produktów mlecznych i cukru. Jedynie wskaźnik cen mięsa pozostał we wrześniu na niezmienionym poziomie, co i tak jest o ponad 1/4 wyżej niż rok temu.

Indeks cen zbóż FAO wzrósł we wrześniu o 2,0 procenty w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny pszenicy wzrosły o blisko 4% przy spadku możliwości eksportowych i silnym popycie i są o 41 procent wyższe niż rok temu. Również we wrześniu nastąpił wzrost międzynarodowych cen ryżu, jednak ceny kukurydzy wzrosły tylko o 0,3 procent (38 procent rok do roku) z powodu rozpoczęcia zbiorów w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie, prawie równoważąc wpływ zakłóceń spowodowanych huraganami w portach w USA.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wzrósł o 1,7 procent w ciągu miesiąca (60 procent od września 2020 r) z powodu silnego globalnego popytu na import i obaw przed niedoborem migrantów zarobkowych, którzy odgrywają ważną rolę w produkcji palmy. Ceny oleju palmowego osiągnęły najwyższy poziom od dziesięciu lat. Wyraźnie wzrosły również międzynarodowe ceny oleju rzepakowego, natomiast spadły ceny oleju sojowego i słonecznikowego.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO wzrósł o 1,5 procent w porównaniu z sierpniem, przy silnym popycie importowym na rynkach światowych i czynnikach sezonowych w Europie i Oceanii, które zwiększyły międzynarodowe notowania wszystkich produktów mlecznych, zwłaszcza masła.

Indeks cen cukru FAO wzrósł o 0,5 proc. w stosunku do sierpnia i aż o 53,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przyczyniły się do tego niesprzyjające warunki pogodowe i rosnące ceny etanolu w Brazylii, największym na świecie eksporterze cukru. Spowolnienie globalnego popytu na import i dobre perspektywy upraw w Indiach i Tajlandii mają hamujący wpływ na wzrost cen.

Wartość Indeksu Cen Mięsa FAO we wrześniu praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale jego roczny wzrost wyniósł 26,3 procent. Jagnięcina i wołowina wzrosły w wyniku cięć podaży, podczas gdy drób i wieprzowina spadły, stymulowane wzrostem globalnej podaży drobiu i niższym popytem na wieprzowinę w Chinach i Europie.

 

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics