Grupa Azoty przewiduje rosnące ceny nawozów

Ostatni rok to okres ciągłego wzrostu cen głównych surowców do produkcji nawozów. Gaz ziemny który stanowi od 50 do 70% kosztów produkcji szczególnie w nawozach azotowych, zmienił swoją cenę z poziomu ok. 6 EUR/MWh w maju 2020 r. do ok. 24 EUR/MWh w analogicznym okresie 2021 r. Również ceny surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych takich jak fosforyty i sól potasowa w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Kolejnym elementem kosztowym o dużym znaczeniu dla branży producentów nawozów są lawinowo rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o 150% z poziomu 20 EUR za tonę do 50 EUR za tonę.

Grupa Azoty przewiduje rosnące ceny nawozów
Grupa Azoty przewiduje rosnące ceny nawozów

Podwyżki cen nawozów są nieuniknione

Powyższe czynniki, zdaniem Grupy Azoty będą miały zasadniczy wpływ w nadchodzących miesiącach na rosnące ceny nawozów w Polsce, Europie i na Świecie. Jednocześnie przewidywana jest dalsza aktywność zakupowa nawozów na większości rynków. Powodowana jest rosnącą konsumpcją żywności w okresie pandemii oraz odbudową zapasów głównie zbóż w USA, Chinach i Ameryce Południowej.

Grupa Azoty zwraca uwagę krajowych producentów rolnych na konieczność zaplanowania procesów zaopatrzenia gospodarstw w środki do produkcji m.in. w nawozy, szczególnie w nadchodzącym sezonie produkcyjnym.

W naszej ocenie majowe ceny nawozów wieloskładnikowych odzwierciedlają aktualną sytuację popytowo-podażową na świecie. Pozwala to założyć, że są to najniższe ceny w perspektywie kilku następnych miesięcy. Dlatego podział zakupów na kilka transz w Jednocześnie zabezpieczyć pełną dostępność asortymentową produktów. Posiadanie całej palety koniecznych nawozów przed okresem ich zastosowania jest niejednokrotnie kluczowe dla poprowadzenia optymalnego procesu produkcji, bez narażania się na straty związane z nieterminowością zastosowania poszczególnych formuł nawozowych – mówi Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty S.A.

Grupa Azoty w Europejskim Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

Grupa Azoty zachęca rolników do odwiedzania autoryzowanych punktów handlowych. Pełny wykaz autoryzowanych dystrybutorów nawozów Grupy Azoty dostępny jest na stronie www.nawozy.eu

 

Źródło: Grupa Azoty

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + eighteen =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,119ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Czy mięso zostanie wyparte przez jego substytuty?

Mięso to niezbędny składnik diety człowieka. Cechuje je wyjątkowy skład chemiczny, wartość odżywcza i fakt że jest źródłem pełnowartościowego białka o korzystnych proporcjach aminokwasów....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE