Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. zdecydowała o powołaniu nowego członka zarządu. Od 5 maja 2026 roku Jacek Podgórski obejmuje funkcję Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty S.A. XIII kadencji. To nominacja istotna nie tylko z punktu widzenia samej spółki. Również dla całego sektora rolnego, dla którego Grupa Azoty pozostaje jednym z kluczowych producentów nawozów w Polsce, ma ona znaczenie.

Decyzja zapada w czasie, gdy koncern mierzy się z wyzwaniami rynku nawozowego, presją kosztową, potrzebą poprawy efektywności oraz procesami restrukturyzacyjnymi. Dlatego doświadczenie nowego wiceprezesa w finansach, przemyśle i reorganizacji przedsiębiorstw może mieć duże znaczenie dla dalszych działań spółki.
Nowy wiceprezes z doświadczeniem w restrukturyzacji i finansach
Jacek Podgórski to menedżer z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym zarówno w instytucjach finansowych, jak i w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. W swojej karierze zajmował się m.in. procesami restrukturyzacyjnymi, pozyskiwaniem finansowania oraz budową zespołów projektowych nastawionych na konkretne cele biznesowe.
To kompetencje szczególnie ważne w przypadku dużych grup przemysłowych. Takie grupy muszą jednocześnie odpowiadać na zmiany rynkowe. Ponadto muszą utrzymywać płynność finansową, prowadzić inwestycje i poprawiać efektywność działalności operacyjnej.
W przypadku Grupy Azoty znaczenie takich doświadczeń jest oczywiste. Spółka działa w sektorze silnie uzależnionym od cen gazu, energii, sytuacji na rynkach światowych. Dodatkowo liczy się konkurencja ze strony producentów spoza Unii Europejskiej.
Kariera w bankowości i przemyśle
W latach 1994–2004 Jacek Podgórski pracował w sektorze bankowym. Był związany m.in. z Bankiem Pekao S.A., gdzie odpowiadał za portfel kredytów konsorcjalnych. To obszar wymagający doświadczenia w finansowaniu dużych projektów i ocenie ryzyka.
W kolejnych latach związał się z Grupą Orlen. W latach 2006–2018 pełnił funkcje zarządcze w spółkach należących do tej grupy. Był m.in. Prezesem Zarządu Anwil S.A. w latach 2014–2018, a wcześniej Wiceprezesem Zarządu ds. finansowych w Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz Orlen Asfalt Sp. z o.o.
Doświadczenie w Anwilu jest szczególnie istotne z perspektywy rynku rolnego. Spółka ta jest ważnym graczem w sektorze nawozowym i chemicznym. Oznacza to, że nowy wiceprezes Grupy Azoty zna realia przemysłu. Ten przemysł bezpośrednio wpływa na koszty produkcji rolnej.
Kierował dużymi spółkami i zasiadał w radach nadzorczych
Jacek Podgórski pełnił także funkcję Prezesa Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w latach 2024–2025. Był również Prezesem Zarządu Elektrobudowy S.A. w latach 2019–2020.
W latach 2018–2025 był również niezależnym członkiem rad nadzorczych kilku spółek. Należały do nich Elektrobudowa S.A., Sanok Rubber S.A., Inter Cars S.A. oraz Decora S.A.
Tak szerokie doświadczenie w zarządzaniu, nadzorze właścicielskim i finansach może być istotne dla Grupy Azoty w okresie, w którym spółka potrzebuje stabilizacji. Potrzebuje także skutecznego zarządzania kosztami i odbudowy pozycji konkurencyjnej.
Dlaczego ta nominacja jest ważna dla rolników?
Dla rolników zmiany personalne w Grupie Azoty nie są tematem odległym. To jedna z najważniejszych firm dla krajowego rynku nawozów. Kondycja spółki, jej polityka produkcyjna, koszty działalności i decyzje strategiczne mogą przekładać się na dostępność nawozów. Co więcej, mogą wpływać na sytuację cenową na rynku.
Ostatnie lata pokazały, jak mocno rolnictwo jest uzależnione od stabilności przemysłu nawozowego. Wahania cen gazu, import nawozów, konkurencja z kierunków pozaunijnych oraz presja regulacyjna wpływały bezpośrednio na koszty gospodarstw.
Dlatego każde wzmocnienie zarządu Grupy Azoty osobą z doświadczeniem w finansach, restrukturyzacji i przemyśle może być odczytywane jako element szerszego porządkowania sytuacji w spółce.
Zarząd Grupy Azoty od 5 maja 2026 roku
Od 5 maja 2026 roku skład Zarządu Grupy Azoty S.A. XIII kadencji przedstawia się następująco:
Marcin Celejewski – Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Artur Chołody – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Małgorzata Królak – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Jacek Podgórski – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Artur Babicz – Członek Zarządu Grupy Azoty S.A.
Grupa Azoty przed ważnymi decyzjami
Nowy skład zarządu będzie pracował w wymagającym otoczeniu gospodarczym. Przed Grupą Azoty stoją wyzwania związane z poprawą efektywności i stabilizacją finansową. Spółka musi także sprostać konkurencji na rynku nawozów i dostosować działalność do zmieniających się warunków europejskiego przemysłu chemicznego.
Dla gospodarstw rolnych najważniejsze będzie to, czy spółka utrzyma zdolność do stabilnych dostaw nawozów. Ważne jest też, czy poprawi konkurencyjność i będzie w stanie reagować na presję importową oraz zmienność kosztów produkcji.
Powołanie Jacka Podgórskiego na funkcję wiceprezesa wpisuje się w etap, w którym Grupa Azoty potrzebuje doświadczenia menedżerskiego, finansowej dyscypliny i sprawnego prowadzenia procesów zmian. Dla rynku rolnego to sygnał, że jedna z kluczowych spółek dla polskiego nawożenia wzmacnia zarządzanie. Dzieje się to w momencie, gdy od jej decyzji zależy nie tylko kondycja przemysłu, ale także koszty produkcji w gospodarstwach.










