Grupa Wyszehradzka apeluje do KE ws. podwójnej jakości żywności

Kraje Grupy Wyszehradzkiej zaapelują do Komisji Europejskiej o zajęcie się kwestią podwójnej jakości żywności. Przywódcy państw V4 spotkali się wczoraj w Warszawie.

 

\"rolnictwo,

 

Kwestie bezpieczeństwa żywności były tematem rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnikami spotkania byli: premier Beata Szydło, premier Słowacji Robert Fico, premier Węgier Viktor Orbán, premier Czech Bohuslav Sobotka . W rozmowach wziął udział również minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Grupa Wyszehradzka przeciwna nieuczciwym praktykom rynkowym

Jak przekazała premier Beata Szydło, na spotkaniu – z inicjatywy premiera Słowacji Roberta Fico – omawiano
niezwykle istotną kwestię podwójnej jakości żywności.

– Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów – mówiła szefowa rządu. Jednocześnie podkreśliła, że jakość polskiej żywności utrzymana jest na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki wielu kontroli przeprowadzonych przez Biuro Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej. Polska żywność jest coraz bardziej ceniona i chętnie kupowana przez konsumentów z innych państw członkowskich UE oraz zdobywa rynki w państwach trzecich.

– Dostrzegamy poważny problem, który pojawia się z jakością żywności sprzedawanej na terenie Unii Europejskiej i nierównością traktowania poszczególnych rynków. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, żeby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował. Podjęliśmy decyzję, że w poniedziałek na spotkaniu ministrów rolnictwa nasi ministrowie ten temat będą podejmowali – podkreśliła premier Beata Szydło.

Poinformowała, że występujemy z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie. Państwa V4 apelują o to, by ten temat był niezwykle wnikliwie i uważnie traktowany przez Komisję Europejską. Beata Szydło powiedziała, że z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej umówili się na ścisłą współpracę w tej sferze.

–  Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów – podkreśliła szefowa rządu.

Redakcja AgroNews, fot. KPRM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics