Grupy producentów rolnych potrzebują konsolidacji

II Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych

Kierunki kontynuacji wsparcia grup producentów rolnych w nowym okresie programowania 2013 – 2020 oraz wykorzystanie w rolnictwie odnawialnych źródeł energii – to główne tematy odbywającego się 21 i 22 listopada, w podwarszawskim Miedzeszynie, II. Ogólnopolskiego Forum Grup Producentów Rolnych. Honorowym patronatem imprezę objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Forum odbywa się w przededniu podejmowania istotnych decyzji dotyczących wysokości budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Od tych środków zależeć też będzie kształt nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Negocjacje są trudne.

Prezydencja Cypryjska przedstawiła propozycje cięcia w całym budżecie UE o 50 mld euro. Z szacunków wynika, że mogłoby to oznaczać o 1,2 mld euro mniej dla polskich rolników w przyszłej perspektywie finansowej. Widać też dużą rozbieżność poglądów wśród starych i nowych państw członkowskich, a dobrze by było, aby Budżet UE został uchwalony w 2013 r. – powiedział uczestniczący w spotkaniu minister Stanisław Kalemba.
 

 

\"\"

 

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska zabiega o wyrównanie płatności bezpośrednich co najmniej do wysokości średniej unijnej, czyli do około 266 euro na hektar.

Zabiegamy także o utrzymanie poziomu środków na II filar WPR, czyli na inwestycje i modernizacje. Ważne będzie także połączenie wykorzystania środków na rzecz rozwoju terenów wiejskich pochodzących WPR ze środkami z Funduszu Spójności. Współpracujemy w tej sprawie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. W resorcie przygotowaliśmy już propozycje konkretnych rozwiązań – poinformował minister Kalemba.

Odnosząc się do kwestii dotyczących grup producentów rolnych, szef resortu podkreślił, że do tej pory powstało ich w naszym kraju ponad 960. To dobra tendencja, ale musimy zdecydowanie przyspieszyć procesy konsolidacyjne, zarówno rolników, jak i przetwórców. Może się to odbywać poprzez grupy, spółdzielnie i klastry. Dzięki temu będzie możliwe sprostanie konkurencji w globalizującym się świecie. Rolnicy powinni uczestniczyć nie tylko w produkcji, ale także przetwórstwie, obrocie i handlu – zaznaczył Kalemba.

Minister zapewnił również, że wspieranie procesów konsolidacyjnych jest jednym z priorytetów prowadzonej przez resort polityki i zapowiedział utworzenie w ministerstwie oddzielnego departamentu, który będzie zajmował się tego typu formami działalności.

Podczas dwudniowej konferencji, przewidziano także dyskusję poświęconą odnawialnym źródłom energii.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here