Grypa ptaków atakuje. Znów pojawiła się w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim potwierdzono drugie w tym roku ognisko wirusa grypy ptaków cechującego się wysoką zjadliwością (podtyp H5N8).

Grypa ptaków, Główny Lekarz Weterynarii, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Grypa ptaków znów atakuje

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, gospodarstwo utrzymujące około 6 tysięcy gęsi reprodukcyjnych, w którym wykryto HPAI, zlokalizowane jest w miejscowości Zalesie, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim, w Wielkopolsce.

Pozytywny wynik w kierunku grypy ptaków przekazało krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków w Puławach w dniu 13 stycznia roku 2020. Przypomnijmy, że po raz pierwszy grypa ptaków w Wielkopolsce pojawiła się na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim.

Lubelskie: pierwszy przypadek grypy wykryty u dzikiego ptactwa

Rośnie liczba ognisk

W Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku wykryto jedenaście ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej). Choroba pojawiła się w woj. lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Grypa ptaków pojawiła się też w innych krajach UE

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, ognisk grypy ptaków przybywa nie tylko w Polce, ale i w innych krajach unijnych. W ostatnich kilku dniach zakażenia u drobiu wirusem HPAI podtypu H5N8 zgłosiła do OIE Słowacja (chów przyzagrodowy) i Węgry.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here