Grypa ptaków: straty we Francji

Francuska branża drobiarska, która długo starała się bronić przed zakażeniami grypą ptaków podejmując restrykcyjne kroki bioasekuracyjne, odczuwa coraz większe skutki przedostania się wirusa na komercyjne fermy.

Grypa ptaków: straty we Francji
Grypa ptaków: straty we Francji

Francja dokonała uboju ponad 600 tys. sztuk drobiu w przeciągu ostatniego miesiąca

Nie udało się uchronić największego zagłębia produkcyjnego wyspecjalizowanego w przemyśle foie gras, czyli gospodarstw utrzymujących kaczki w południowo – zachodniej części kraju. Najnowsze informacje potwierdzają, że Francja dokonała uboju ponad 600 tys. sztuk drobiu w przeciągu ostatniego miesiąca. Służby weterynaryjne obawiają się, że obecny sezon grypowy może stać się czwartą poważną w skutkach epizoocją grypy ptaków od 2015 roku.

Francuscy urzędnicy donoszą, że wirus pojawił się na 26 fermach przemysłowych i najbardziej dotknął producentów na południowym zachodzie Francji. W regionie o najwyższym zagęszczeniu  ferm kaczych – gdzie obecnie stwierdzono najwięcej zakażeń – wirus pojawił się po raz pierwszy 16 grudnia 2021 roku. Francuskie drobiarstwo ma już za sobą kilka dotkliwych epizoocji HPAI. W poprzednim sezonie zimowym wirus doprowadził do uboju około 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek. Masowe likwidacje ptaków miały miejsce także w latach 2015 – 2016 i 2016 – 2017.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE