Grypa ptaków w Zachodniopomorskim. Ponad 100 tysięcy indyków do utylizacji

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1u drobiu na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 7 grudnia 2023 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet – PIB) w Puławach. Wg numeracji krajowej, w 2023 r. są to ogniska nr 63 i 64.

Grypa ptaków w Zachodniopomorskim. Ponad 100 tysięcy indyków do utylizacji

Ogniska HPAI zostały stwierdzone w 2 gospodarstwach komercyjnych położonych w bliskiej odległości od siebie, w miejscowości Ininka, gmina Goleniów, powiat goleniowski, woj. zachodniopomorskie. W ogniskach łącznie utrzymywano 104 165 indyków rzeźnych.

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia do 8 grudnia 2023 stwierdzono 64 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, 138 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich oraz 1 ognisko u ptaków utrzymywanych w niewoli. Poprzednie, tj. 62 w 2023 r. ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 16 października 2023 r. w woj. zachodniopomorskim w gospodarstwie niekomercyjnym.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2023 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics