GUS: zbiory zbóż w sezonie 2016/2017 dużo wyższe. Ale ten rok nie zapowiada się dobrze

Główny Urząd Statystyczny podał wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2017 r. Wynika z nich, że w 2017 roku zebrano o 8 proc. więcej zbóż niż rok wcześniej. Na taki wynik nie ma chyba co liczyć w tym roku, ponieważ areał zasiewów zbóż jest mniejszy, a ich stan się pogarsza.

GUS, produkcja zbóż, zbiory zbóż, rolnik, rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, stan zasiewów

GUS w grudniowej analizie ocenił, że zbiory zbóż ogółem wyniosły 32,2 mln t, czyli o około 8 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Z kolei zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 28,1 mln t, a więc o około 11 proc. więcej od uzyskanych w 2016 r.

Pogoda pokrzyżowała żniwa

Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono, chociaż z informacji uzyskanych od rzeczoznawców GUS wynika, że lokalnie zboża zbierano jeszcze na początku września.

– Największe opóźnienia i utrudnienia dotyczyły przede wszystkim województw północnozachodniej i północnej części kraju, gdzie częste opady deszczu długo nie pozwalały na prowadzenie żniw – wyjaśnia GUS.

Próby prowadzenia żniw na plantacjach nadmiernie uwilgotnionych i podmokłych kończyły się grzęźnięciem kombajnów na polach. Lokalnie, głównie na północy kraju, zasiewy zbóż znajdujące się na podmokłych polach pozostały niezebrane.

Gorsza jakość ziarna

Według rzeczoznawców GUS jakość ziarna zbóż z tegorocznych zbiorów nie należała do najlepszych, a poszczególne parametry znacznie odbiegały od średniej z lat poprzednich na niekorzyść.

7,7 mln ha zbóż

GUS ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2017 r. wyniosła około 7,7 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 7,0 mln ha, z tego:

  • pszenicy około 2,4 mln ha,
  • żyta blisko 0,9 mln ha,
  • jęczmienia około 1,0 mln ha,
  • owsa blisko 0,5 mln ha,
  • pszenżyta około 1,3 mln ha,
  • mieszanek zbożowych blisko 1,0 mln ha.

Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosły ok. 41,9 dt/ha, tj. o 1,6 dt/ha (o 4 proc.) więcej w porównaniu do ubiegłorocznych, natomiast plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 39,9 dt/ha, tj. w porównaniu do ubiegłorocznych więcej o 2,1 dt/ha (o 6 proc.).

Tegoroczne plony mogą być niższe

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że ze względu na występujące trudności z uprawą gleb i przeprowadzaniem siewów zbóż ozimych pod zbiory w 2018 r. zasiano około 4,2 mln ha, czyli mniej niż w roku ubiegłym, w tym:

  • pszenicy ozimej zasiano ok. 1,9 mln ha,
  • żyta ok. 800,0 tys. ha,
  • pszenżyta ozimego ok. 1,2 mln ha,
  • jęczmienia ozimego ok. 0,2 mln ha,
  • mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,1 mln ha.

Stan zasiewów upraw ozimych pod zbiory 2018 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był na poziomie roku ubiegłego, aczkolwiek obserwuje się już wymoknięcia roślin w obniżeniach terenowych spowodowane zastoiskami wody.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inspektorzy na polu. Co sprawdzają?

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaczynają intensyfikować swoje działania w terenie. Jednym z wyróżniających się zadań inspekcji jest pobór prób gleby do...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics