Mięso z kurczaka z UE bardziej atrakcyjne. Jest nowa metoda oceny

W ramach unijnego projektu opracowano nową technologię oceny jakości okrawków mięsa z kurczaka, która w przyszłości zwiększy konkurencyjność unijnego rynku mięsa przetworzonego.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, CORDIS, mięso z kurczaka, mięso oddzielone mechanicznie, MEAQUAS

Zgodnie z przepisami UE mięso z kurczaka oddzielone od kości przez maszynę musi być wyraźnie oznaczone jako „mięso oddzielone mechanicznie”. Jednakże obecność takiego oznaczenia znacząco obniża cenę mięsa, tym samym zmniejszając konkurencyjność tego sektora.

Celem uczestników finansowanego ze środków UE projektu MEAQUAS było zwiększenie atrakcyjności produkowanego w Unii mięsa z kurczaka poprzez opracowanie innowacyjnych narzędzi do oceny jakości mięsa oddzielanego mechanicznie. Dzięki temu będzie można łatwo zidentyfikować produkowane w UE wysokiej jakości mięso oddzielane mechanicznie i odróżnić je od mięsa dużo gorszej jakości, sprowadzanego zazwyczaj spoza Unii Europejskiej.

„Celem projektu MEAQUAS było stworzenie nowej, przemysłowej normy jakości mięsa oddzielanego mechanicznie, co pozwoli zwiększyć konkurencyjność unijnego sektora mięsnego obejmującego około 25 000 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wyrobów mięsnych” – mówi Poul Erik Damkjær, koordynator projektu MEAQUAS.

Naukowcy zaproponowali więc nową metodę automatycznego analizowania i klasyfikowania mięsa przy użyciu markerów barwiących tkanki mięśniowe. Oprogramowanie, na podstawie algorytmów przetwarzania obrazu, ocenia stopień degradacji mięsa.

System MEAQUAS oblicza wielkość utraty integralności strukturalnej tkanek – kluczowy wskaźnik jakości mięsa z kurczaka pozwalający dowieść, że mięso oddzielone mechanicznie jest tej samej jakości, co mięso oddzielone ręcznie.

Zespół MEAQUAS ma nadzieję, że organy regulacyjne opracują nowe kryteria klasyfikacji jakości mięsa z użyciem opracowanej technologii pomiarowej. Dzięki takiej kontroli wysokiej jakości mięso oddzielone mechanicznie będzie mogło być oznaczane jako „mięso z kurczaka”, co zwiększy jego wartość rynkową.

Od całego kurczaka po jego kawałki

Jeszcze kilka dekad temu kurczaki były sprzedawane w całości. Jednak w latach 90. XX wieku do sprzedaży trafiło porcjowane mięso – skrzydełka, udka i piersi. Po rozbiorze tuszki na kościach dalej pozostają niewielkie fragmenty – nazywane okrawkami – które można wykorzystać do produkcji wyrobów mielonych. Fragmenty te to głównie mięśnie uznawane za mięso wysokiej jakości.

Mięso z okrawków jest zwykle oddzielane za pomocą maszyny, która „zdziera” je z kości. „W latach 80. XX wieku tzw. »eksperci ds. żywności« zdecydowali, że mięso to – skoro zostało oddzielone mechanicznie – nie może być dobrej jakości” – wyjaśnia Damkjær. „Doprowadziło to do powstania wśród konsumentów fałszywego przekonania, że do maszyny mielącej trafia cały kurczak, a mięso oddzielane mechanicznie zawiera kości, skórę, resztki piór, podroby, jelita itd.” – dodaje.

W wyniku tego mięso oddzielane mechanicznie cieszy się złą sławą i klienci nie chcą go kupować. Mając na względzie obawy konsumentów, UE wprowadziła przepisy, na mocy których produkty zawierające oddzielone mechanicznie mięso z kurczaka muszą być oznaczone jako „mięso oddzielone mechanicznie” (MOM), zaś produkty zawierające mięso z kurczaka oddzielone ręcznie mogą być oznaczane po prostu jako „mięso z kurczaka”.

Dzisiaj oddzielane mechanicznie mięso z kurczaka kosztuje około 0,60 – 0,90 euro/kg, zaś takie samo mięso oddzielone ręcznie – od 1,60 do 2,80 euro/kg, tylko dlatego, że może być oznaczone jako „mięso”. Jeśli oznaczenia mięsa produkowanego mechanicznie będą odzwierciedlać jego jakość, mięso to będzie można sprzedawać po wyższej cenie, na czym z pewnością skorzysta sektor mięsny.

Zespół skupił się na mięsie z kurczaka, jednak testy technologii przeprowadzone z użyciem innych mięs – wieprzowiny i indyka – również dały pozytywne rezultaty. Po niezbędnych poprawkach technologia barwienia opracowana przez uczestników projektu MEAQUAS będzie mogła być wykorzystywana do badania jakości dowolnego gatunku mięsa, co przyniesie ogromne korzyści europejskiemu przemysłowi rzeźnemu.

Redakcja AgroNews, fot. 

Źródło: CORDIS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE