Hodowcy bydła i zwierząt futerkowych z petycją u marszałka

8 grudnia br., odbył się pod Sejmem protest przeciwko wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. Do Warszawy przyjechało ponad 3 tysiące rolników, aby zamanifestować swoje poparcie dla branży producentów zwierząt. Na ręce Marszałka Sejmu złożono petycję, w której hodowcy postulują przerwanie prac na ustawami, których projekty wpłynęły w listopadzie.

Manifestujący domagali się zaprzestania dalszych prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi mającymi na celu m. in. wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli zwierząt futerkowych (wyłączając króliki) oraz zakazu uboju rytualnego.

W trakcie strajku odczytana została petycja, wręczona Marszałkowi Sejmu, w której protestujący wyrażali swój niepokój wywołany próbą zlikwidowania świetnie prosperujących gałęzi polskiego rolnictwa.

Pod petycją podpisali się prezesi najważniejszych organizacji producentów zwierząt: Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego – UPEMI, Związku "Polskie Mięso", Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorem protestu był Instytut Gospodarki Rolnej.

Do protestujących wyszli posłowie różnych ugrupowań z Sejmowej Komisji Rolnictwa, poza reprezentantami partii rządzącej (Kukiz’15, Nowoczesna, PSL i Platforma Obywatelska).

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni posłom, a przede wszystkim Panu Przewodniczącemu Sachajko, za to, że wyrazili swoje wsparcie dla branży – powiedział Daniel Chmielewski, Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, jednej z organizacji uczestniczących w manifestacji.

– Mamy nadzieję, że głos rolników, reprezentantów polskiej wsi, zostanie wysłuchany i że do debaty publicznej zostaną włączone argumenty merytoryczne – podkreślił Chmielewski.


Hodowcy zwierząt futerkowych wskazują, że wprowadzenie zakazu hodowli w Polsce to nie tylko likwidacja doskonale prosperującej branży czy miejsc pracy, ale podkreślają, że takie rozwiązanie także znacząco wpłynie na podniesienie ceny drobiu i ryby w Polsce – nawet o 30%. Branża hodowli norek jest naturalnym (poprzez karmienie zwierząt) sposobem utylizacji resztek z rzeźni. W przypadku jej likwidacji, uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego trzeba będzie utylizować (spalać), co znacząco podniesie cenę drobiu i ryby na rynku polskim, oraz przyczyni się do pogorszenia stanu powietrza.

– Likwidacja branży wytworzy monopol dla zachodnich firm utylizacyjnych na polskim rynku ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, co będzie skutkowało  możliwością sztucznego sterowania ceną drobiu i ryby w Polsce przez zachodnie koncerny utylizacyjne, a tym samym spadkiem atrakcyjności polskiego eksportu drobiu i ryby – podkreśla Daniel Żurek, jeden z hodowców.


Producenci mięsa wskazują natomiast, że proponowane rozwiązania legislacyjne obejmujące wprowadzenie zakazu uboju rytualnego dotkną 350 tysięcy gospodarstw, które zajmują się hodowlą bydła mięsnego oraz ponad 400 tysięcy gospodarstw mlecznych, a rynek eksportowy przejmą zakłady mięsne z innych krajów.

Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce posiada niemal 100-letnią tradycję, a ponad 95% ferm to polskie gospodarstwa rodzinne. Branża zapewnia wartość dodaną do polskiego PKB na poziomie 1,7 mld zł rocznie i dochody dla ok. 60 000 osób – ponad 13 000 to osoby pracujące na fermach, a w firmach ściśle powiązanych z branżą (producenci pasz, wyposażenia, firmy transportowe) pracuje około  40-47 000 osób. Branża odpowiada za 4% wartości całego polskiego eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego i koło 7% wartości całego eksportu produktów leśnictwa, rolnictwa i rybactwa. Zaprzestanie hodowli w Polsce pogorszy również los zwierząt – po przejęciu rynku polskiego, będą one hodowane w tzw. krajach „wschodnich”, w których w przeciwieństwie do Polski, nie przestrzega się żadnych standardów.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE