Hodowcy drżą przed pryszczycą. WIR wystosowała pilny apel!

31 marca br. Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktora Szmulewicza, z pilnym apelem o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu zapobieżenie wystąpieniu pryszczycy w Polsce oraz zminimalizowanie jej potencjalnych skutków.

Hodowcy drżą przed pryszczycą. WIR wystosowała pilny apel!

Pryszczyca (FMD – Foot and Mouth Disease) to groźna choroba wirusowa, wysoce zakaźna i łatwo przenosząca się między zwierzętami parzystokopytnymi, zarówno domowymi, jak i dzikimi. Dotyczy ona najczęściej krów, świń, owiec oraz kóz, a jej wirus charakteryzuje się niezwykłą odpornością w środowisku, co sprawia, że może przetrwać w różnych warunkach atmosferycznych i szerzyć się w sposób błyskawiczny. Do głównych dróg transmisji pryszczycy należy kontakt z zarażonymi zwierzętami, przenoszenie wirusa przez ludzi (np. na odzieży, obuwiu czy kołach pojazdów) oraz skarmianie zwierząt resztkami zawierającymi mięso. Choroba może być również przenoszona drogą powietrzną na odległość nawet do 60 km.

Wielkopolska, jako region o dużym udziale w produkcji mleka i bydła mięsnego, stanowi kluczowy element polskiego sektora rolniczego, w tym eksportowego. Jak podkreślają przedstawiciele Izby, potencjalne wystąpienie pryszczycy w Polsce miałoby katastrofalne konsekwencje nie tylko dla samych rolników, ale także dla przemysłu mięsnego, przetwórstwa oraz współpracujących z nimi kooperantów. W wyniku epidemii zwierzęta byłyby masowo wybite, a w konsekwencji zlikwidowane całe stada. Koszty odbudowy produkcji rolnej po takim kryzysie są nieosiągalne, a dla wielu gospodarstw oznaczałoby to dosłowne zniszczenie.

WIR interweniuje w sprawie pryszczycy

Warto przypomnieć, że Wielkopolska Izba Rolnicza była pierwszą instytucją w Polsce, która zareagowała na zagrożenie pryszczycą po pojawieniu się ogniska choroby na terytorium Niemiec, w powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską. Już wtedy wystosowano pismo do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie działań w celu tymczasowego zamknięcia granic dla ruchu zwierząt hodowlanych i produktów odzwierzęcych, a także wprowadzenia zakazu importu zwierząt i ich produktów. Apel poparli również wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk oraz marszałek województwa Marek Woźniak. Dodatkowo, 24 stycznia br. zorganizowano spotkanie, na którym omawiano sytuację i możliwe działania prewencyjne w związku z zagrożeniem pojawienia się pryszczycy w Polsce.

W odpowiedzi na te zagrożenia, Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła podjąć dalsze kroki w celu zminimalizowania ryzyka i zabezpieczenia regionu przed skutkami epidemii. W najbliższym czasie planowane są spotkania informacyjne z rolnikami, które będą organizowane wspólnie z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii. Szczegóły tych spotkań zostaną ogłoszone niebawem.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pryszczycy?

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o podjęcie szeregu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pryszczycy oraz skutków ewentualnej epidemii. W piśmie skierowanym do odpowiednich służb i władz, Izba zwraca uwagę na następujące kwestie:

  • Przywrócenie paszportów w obrocie bydłem – jest to kluczowe dla monitorowania ruchów zwierząt oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu choroby.
  • Ścisła kontrola granic – szczególnie na mniejszych przejściach granicznych, zwłaszcza ze Słowacją, w celu zapobiegania przenoszeniu wirusa.
  • Utrzymywanie mat dezynfekcyjnych na przejściach granicznych – dla zwiększenia skuteczności ochrony przed wprowadzeniem wirusa do Polski.
  • Zwiększenie liczby laboratoriów akredytowanych do badań w kierunku pryszczycy – aby szybko identyfikować ewentualne przypadki choroby.
  • Wsparcie innych służb w działaniach weterynaryjnych – w celu zapewnienia odpowiednich zasobów do walki z chorobą.
  • Zapewnienie odpowiedniej ilości środków dezynfekcyjnych po preferencyjnych cenach – dla rolników i służb weterynaryjnych.
  • Zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych dla służb weterynaryjnych – w celu zakupu chemikaliów niezbędnych do bezkrwawego uśmiercania bydła.
  • Środki transportu do przewozu uśmierconych zwierząt – do zakładów utylizacyjnych.
  • Zwiększenie przepustowości zakładów utylizacyjnych – na wypadek wzmożonej akcji związanej z eliminowaniem zarażonych zwierząt.
  • Odszkodowania dla rolników – zabezpieczenie odpowiednich funduszy na rekompensaty dla hodowców.
  • Spotkania informacyjne dla rolników – organizowane we współpracy ze służbami weterynaryjnymi, mające na celu podniesienie świadomości na temat bioasekuracji w hodowli bydła.
  • Kampania informacyjna – skierowana do społeczeństwa i turystów, informująca o zagrożeniu pryszczycy oraz o konieczności zachowania ostrożności na terenach z dużą produkcją zwierzęcą.
  • Procedury wprowadzenia stanu wyjątkowego – jeśli sytuacja się pogorszy, przygotowanie odpowiednich działań nadzwyczajnych w Polsce.
  • Długofalowe działania wzmocnienia służb weterynaryjnych – pod kątem finansowym i kadrowym, w związku z rosnącym zagrożeniem chorobami zwierzęcymi, w tym pryszczycą, spowodowanymi między innymi zmianami klimatycznymi.

Wielkopolska Izba Rolnicza pozostaje w stałej gotowości do współpracy z władzami, służbami weterynaryjnymi oraz rolnikami, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniu pryszczycą i chronić polską gospodarkę rolniczą przed katastrofalnymi skutkami tej choroby.

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics