Hodowcy trzody chlewnej na granicy opłacalności. Zła sytuacja w skupach

Ceny skupu świń są bardzo niskie. W wielu rejonach Polski za kilogram żywca rolnicy otrzymują mniej niż 4 zł. Jeszcze w połowie sierpnia półtusze klasy E kosztowały około 6,80 zł/kg netto, a za żywiec skupy płaciły około 4,80 zł/kg netto. Dziś te ceny są dużo niższe.  

\"rolnictwo,

Spadek cen na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy jest ogromnym ciosem w producentów i hodowców trzody chlewnej. Kryzysowa sytuacja wywołana rosyjskim embargiem i wystąpieniem na terenie Polski afrykańskiego pomoru świń sprawiła, że hodowcy oscylują na granicy opłacalności produkcji.  

O to, jak hodowcy radzą sobie w obecnej sytuacji spytaliśmy dr. inż. Jarosława Ptaka, zastępcę dyrektora biura Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS".  

– W obecnej, bardzo trudnej sytuacji, hodowcy świń muszą sobie jakoś radzić. Całe szczęście,  że potaniały zboża, więc tym samym poprawiła się relacja ceny żywca do ceny zbóż. Dzięki temu rolnicy nie muszą na razie dokładać do hodowli – mówi dr Ptak.

Ale zaznacza jednocześnie, że jeśli niskie ceny skupu trzody chlewnej utrzymają się dłużej, może zrobić się niebezpiecznie dla całego sektora.

Czytaj także:

Co resort rolnictwa robi w sprawie ASF?
Rekordowe zbiory i i niższe ceny zbóż zapowiadają spadek cen wielu produktów zwierzęcych
ASF w natarciu. Będą rekompensaty za likwidację produkcji świń?
Zdrowie zwierząt: KE przyjęła dwa wnioski. Priorytetem m.in. zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

Agencja Rynku Rolnego w opublikowanej w październiku prognozie cen rynkowych przewiduje, że w grudniu ceny żywca nieznacznie wzrosną i będą oscylować wokół 4,20 – 4,40 zł za kg. Tendencja ta ma się utrzymać również w przyszłym roku. Według szacunków ekspertów ARR w marcu 2015 roku hodowcy będą mogli otrzymać maksymalnie 4,50 za kilogram żywca.

– Prognozy dla producentów trzody chlewnej są mało optymistyczne, bowiem cała Unia jest zablokowana mięsem – nadwyżka wynosi ponad milion ton – komentuje dr Ptak.

Okazuje się, że poszkodowani rolnicy nie mają co liczyć na wsparcie. Komisja Europejska nie przewiduje pomocy dla polskich hodowców świń, a resort rolnictwa nie ma przygotowanej strategii w związku z kryzysem w tym sektorze.  

Dlatego Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" postanowił pomóc hodowcom i rusza niedługo z szeroko zakrojoną kampanią konsumencką, finansowaną ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Kampania ta ma przekonać Polaków do jedzenia wieprzowiny.

Zwiększa się pogłowie
Z danych GUS wynika, że pogłowie trzody chlewnej w czerwcu 2014 r. wynosiło 11724,1 tys. sztuk i było o 5 proc. większe niż przed rokiem. Wzrosła w skali roku liczebność wszystkich grup struktury stada świń, tj. prosiąt, warchlaków, tuczników oraz trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na chów. 

Ale zdaniem dr. Ptaka, jeśli opłacalność hodowli świń nie wzrośnie, znów czeka nas duży spadek pogłowia tych zwierząt w Polsce.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here